W środę dowódca amerykańskich wojsk w Japonii generał Kevin Schneider zaproponował Japonii pomoc w monitorowaniu „bezprecedensowych wtargnięć” chińskich statków na wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy na Morzu Wschodniochińskim. Słowa generała armii USA zostały skrytykowane przez władze ChRL.

Wojsko USA może pomóc władzom Japonii monitorować „bezprecedensowe wtargnięcia” chińskich statków na wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy na Morzu Wschodniochińskim – oświadczył w środę dowódca amerykańskich wojsk w Japonii generał Kevin Schneider. Słowa amerykańskiego generała wywołały krytykę ze strony Chin – podaje agencja „Reuters”.

[kresy_ads-728]

Stany Zjednoczone nie zajmują stanowiska w sporze dotyczącym bezludnych wysp, znanych jako Senkaku w Japonii, zaś w Chinach – Diaoyu, ale oświadczyły, że pomogą swojemu sojusznikowi – Japonii – w obronie przed jakimkolwiek atakiem ze strony Chin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Japoński resort obrony zarzucił niedawno Chinom, że w czasie trwania pandemii Covid-19 forsują one swoje roszczenia terytorialne, usiłując, m.in. „zmienić status quo na Morzu Wschodniochińskim”. W wydawanej co roku „Białej Księdze” ministerstwo zwróciło uwagę na „ciągłe wtargnięcia” chińskich statków na wody wokół spornych wysp.

Generał Schneider zaproponował Japonii pomoc w monitorowaniu spornego terytorium. Agencja „Reuters” podkreśla, że napięcia mogą ulec zwiększeniu w przyszłym miesiącu, ponieważ Pekin zniesie wówczas zakaz połowu ryb na spornym obszarze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chińskie MSZ oświadczyło w reakcji na wypowiedź amerykańskiego generała, że wyspy Diaoyu należą do ChRL i może ona tam prowadzić działania w zakresie egzekwowania prawa. Rzecznik chińskiego resortu dyplomacji Wang Wenbin powiedział, że Chiny mają nadzieję, że wszystkie zainteresowane kraje dołożą starań na rzecz utrzymania stabilności w regionie.

W Japonii znajduje się największe skupisko sił amerykańskich w Azji, w tym grupa uderzeniowa lotniskowców, eskadry myśliwców i siły desantowe rozmieszczone na Okinawie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Chiny przejęły budynek konsulatu USA w Czengdu

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami są obecnie uznawane za najgorsze od kilku dekad. Obydwa państwa spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych oraz w sprawie pandemii Covid-19, a także kwestii związanych z autonomią Hongkongu oraz przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej.

Reuters / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz