W poniedziałek około godziny 10:00 czasu lokalnego (03:00 czasu polskiego) Chiny przejęły konsulat USA w Czengdu. Trzy dni wcześniej nastąpiło jego zamknięcie.

Około godziny 10:00 czasu lokalnego (03:00 czasu polskiego) w poniedziałek – trzy dni po ogłoszeniu jego zamknięcia – Chiny przejęły konsulat USA w Czengdu – podaje agencja „Reuters”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W piątek chiński rząd polecił zamknięcie tej placówki dyplomatycznej, co było odwetem za zamknięcie i przejęcie przez władze USA chińskiego konsulatu w Houston.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Chiński MSZ sugerował, że „niektórzy pracownicy konsulatu USA w Czengdu przekroczyli swoje uprawnienia, ingerując w wewnętrzne sprawy Chin, i narazili na szwank bezpieczeństwo i interesy Chin”.

Agenci amerykańskich służb weszli w piątek do budynku zamkniętego konsulatu chińskiego w Houston. Doniesienia mediów amerykańskich sugerowały, że przedstawiciele służb mieli dostać się do budynku tylnymi drzwiami, korzystając z pomocy ślusarza.

Jak pisaliśmy, Pekin zaprotestował wówczas. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło USA o naruszenie prawa międzynarodowego i umów dwustronnych. Zapowiedziano także „stosowną odpowiedź” ze strony ChRL.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami są obecnie uznawane za najgorsze od kilku dekad. Obydwa państwa spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych oraz w sprawie pandemii Covid-19, a także kwestii związanych z autonomią Hongkongu oraz przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej.

reuters.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz