W poniedziałek około godziny 10:00 czasu lokalnego (03:00 czasu polskiego) Chiny przejęły konsulat USA w Czengdu. Trzy dni wcześniej nastąpiło jego zamknięcie.

Około godziny 10:00 czasu lokalnego (03:00 czasu polskiego) w poniedziałek – trzy dni po ogłoszeniu jego zamknięcia – Chiny przejęły konsulat USA w Czengdu – podaje agencja “Reuters”.

W piątek chiński rząd polecił zamknięcie tej placówki dyplomatycznej, co było odwetem za zamknięcie i przejęcie przez władze USA chińskiego konsulatu w Houston.

Chiński MSZ sugerował, że “niektórzy pracownicy konsulatu USA w Czengdu przekroczyli swoje uprawnienia, ingerując w wewnętrzne sprawy Chin, i narazili na szwank bezpieczeństwo i interesy Chin”.

Agenci amerykańskich służb weszli w piątek do budynku zamkniętego konsulatu chińskiego w Houston. Doniesienia mediów amerykańskich sugerowały, że przedstawiciele służb mieli dostać się do budynku tylnymi drzwiami, korzystając z pomocy ślusarza.

Jak pisaliśmy, Pekin zaprotestował wówczas. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło USA o naruszenie prawa międzynarodowego i umów dwustronnych. Zapowiedziano także “stosowną odpowiedź” ze strony ChRL.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami są obecnie uznawane za najgorsze od kilku dekad. Obydwa państwa spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych oraz w sprawie pandemii Covid-19, a także kwestii związanych z autonomią Hongkongu oraz przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej.

reuters.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply