W poniedziałek około godziny 10:00 czasu lokalnego (03:00 czasu polskiego) Chiny przejęły konsulat USA w Czengdu. Trzy dni wcześniej nastąpiło jego zamknięcie.

Około godziny 10:00 czasu lokalnego (03:00 czasu polskiego) w poniedziałek – trzy dni po ogłoszeniu jego zamknięcia – Chiny przejęły konsulat USA w Czengdu – podaje agencja „Reuters”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W piątek chiński rząd polecił zamknięcie tej placówki dyplomatycznej, co było odwetem za zamknięcie i przejęcie przez władze USA chińskiego konsulatu w Houston.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiński MSZ sugerował, że „niektórzy pracownicy konsulatu USA w Czengdu przekroczyli swoje uprawnienia, ingerując w wewnętrzne sprawy Chin, i narazili na szwank bezpieczeństwo i interesy Chin”.

Agenci amerykańskich służb weszli w piątek do budynku zamkniętego konsulatu chińskiego w Houston. Doniesienia mediów amerykańskich sugerowały, że przedstawiciele służb mieli dostać się do budynku tylnymi drzwiami, korzystając z pomocy ślusarza.

Jak pisaliśmy, Pekin zaprotestował wówczas. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło USA o naruszenie prawa międzynarodowego i umów dwustronnych. Zapowiedziano także „stosowną odpowiedź” ze strony ChRL.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami są obecnie uznawane za najgorsze od kilku dekad. Obydwa państwa spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych oraz w sprawie pandemii Covid-19, a także kwestii związanych z autonomią Hongkongu oraz przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej.

reuters.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz