Rosyjskie myśliwce trzeci dzień z rzędu “nękały” amerykańskie drony, które operowały w przestrzeni powietrznej Syrii – przekazała armia USA. Strona rosyjska zarzuca z kolei Amerykanom “systematyczne naruszanie procedur” w Syrii.

Agencja AP cytuje w sobotę oświadczenie amerykańskiej armii, w którym podano, że  piątkowe “spotkanie” trwało około dwóch godzin, a trzy drony MQ-9 były “ponownie nękane” przez rosyjskie myśliwce.

“Rosyjskie samoloty wykonały 18 nieprofesjonalnie bliskich przelotów” – oświadczył generał Alex Grynkewich, szef Centralnego Dowództwa Sił Powietrznych USA.

Strona rosyjska zarzuca z kolei Amerykanom “systematyczne naruszanie procedur” w Syrii.

Do pierwszego “nękania” miało dojść w środę rano. Wówczas rosyjskie samoloty wojskowe “zachowały się w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób” podczas amerykańskiej misji wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie (IS) – podaje agencja AP.

Przeczytaj: Myśliwce NATO przechwyciły rosyjskie samoloty [+FOTO]

Rosja rozpoczęła działania w Syrii w 2015 roku, wspierając Baszara al-Asada podczas wojny domowej, która trwa od 2011 roku. Rosjanie walczą obecnie przeciwko rebeliantom, którzy utrzymują kontrolę nad północno-zachodnią Syrią.

Na początku tego tygodnia rosyjskie i syryjskie wojska rozpoczęły sześciodniowe wspólne szkolenie, które zakończy się w poniedziałek.

Zobacz także: Oficerowie grupy Wagnera mieli zostać zatrzymani w Syrii

apnews.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply