Zdaniem dyrektor Wywiadu Narodowego USA działania państw zachodnich wymierzone w rosyjską gospodarkę nie skłonią Władimira Putina do zakończenia wojny na Ukrainie.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, podczas dorocznego wysłuchania w Senacie na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines oceniła, że prezydent Rosji Władimir Putin nie spodziewał się tak silnej odpowiedzi Zachodu na inwazję na Ukrainę.

Zdaniem Haines Putin nie przewidział skali sankcji oraz ucieczki kapitału prywatnego z Rosji. Dodawała jednak, że amerykański wywiad ocenia, iż odpowiedź Zachodu prawdopodobnie nie powstrzyma Rosji przed kontynuowaniem wojny na Ukrainie i próbą osiągnięcia celów inwazji – rozbrojenia Ukrainy i powstrzymania jej integracji z Zachodem.

Szefowa wywiadu USA mówiła, że Putin uważa się za pokrzywdzonego przez Zachód. Jej zdaniem Putin jest przekonany, że Rosja nie może sobie pozwolić na porażkę w tej wojnie. Dodawała, że jego definicja zwycięstwa może zmieniać się w zależności od przebiegu wydarzeń.

Haines oceniła, że straty po obu stronach sięgają tysięcy, a Rosja prowadzi wojnę “co najmniej z pogardą dla bezpieczeństwa cywilów”. Wyjaśniała, że chodzi o naloty i ostrzał obszarów miejskich.

„Rosyjskie wojsko zaczęło rozluźniać swoje zasady, aby osiągnąć swoje cele wojskowe” – mówiła Haines cytowana przez agencję Reutera.

Dyrektor Wywiadu Narodowego mówiła, że oficerowie wywiadu USA dokumentują działania Rosji w celu pociągnięcia do odpowiedzialności rosyjskich władz i osób odpowiedzialnych za ataki na ludność cywilną.

CZYTAJ TAKŻE: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła 13,6 mld dolarów pomocy dla Ukrainy

Kresy.pl / pap.pl / reuters.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply