Według doradcy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ukraina w wyniku wojny z Rosją poniosła dotąd straty na sumę co najmniej 100 mld dolarów.

Jak podała Ukraińska Prawda, z powołaniem na Ukraine Now, doradca ukraińskiego prezydenta ds. gospodarczych Ołeh Ustenko ocenił, że wskutek inwazji Rosji na Ukrainę wartość zniszczonej infrastruktury, budynków i innego mienia wynosi co najmniej 100 mld dolarów.

Ukraina ponosi także straty w wyniku zakłócenia funkcjonowania gospodarki. Według Ustenki wojna spowodowała zatrzymanie pracy połowy ukraińskich przedsiębiorstw, a druga połowa pracuje na granicy swoich możliwości.

W tym kontekście Ukraińska Prawda przypomniała, że na Ukrainie uruchomiono projekt “Rosja zapłaci”, który gromadzi dane o obiektach zniszczonych przez Rosjan. Dane mają być wykorzystane w międzynarodowych sądach w celu uzyskania odszkodowania od Rosji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski obiecał odbudowanie wszystkich ukraińskich miast i wsi zniszczonych przez wojnę. Podpisał też ustawę określającą tryb nacjonalizacji majątku na Ukrainie należącego do Rosji lub jej państwowych spółek.

CZYTAJ TAKŻE: Szefowa wywiadu USA: sankcje nie zatrzymają Putina

Kresy.pl / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply