Izba Reprezentantów przyznała Ukrainie pomoc w wysokości 13,6 mld dolarów. Pomoc będzie przeznaczona na wzmocnienie sił zbrojnych Ukrainy oraz wsparcie dla uchodźców.

Jak podaje agencja Reutera, Izba Reprezentantów przegłosowała w środę przyspieszenie pomocy dla Ukrainy w wysokości 13,6 miliarda dolarów. Ponadpartyjnym projektem zajmie się teraz Senat.

Pomoc dla Ukrainy ma pomóc wzmocnić jej siły zbrojne w odpieraniu rosyjskiej inwazji i zapewnić pomoc humanitarną obywatelom, w tym uchodźcom, którzy w liczbie około 1,5 mln wyjechali za granicę.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wskazała, że ​​13,6 miliarda dolarów prawdopodobnie będzie tylko częścią znacznie większej pomocy. Na konferencji prasowej Pelosi mówiła o potrzebie pomocy Ukrainie w nadchodzących tygodniach lub miesiącach oraz w dłuższej perspektywie – przy jej odbudowie.

W odpowiedzi na atak na Ukrainę Izba Reprezentantów przyjęła również ustawę zakazującą importu przez Stany Zjednoczone surowców energetycznych z Rosji. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 414 kongresmenów, 17 było przeciw – piętnastu Republikanów i dwóch Demokratów. Dzień wcześniej korzystając ze swoich uprawnień wykonawczych zakaz taki ogłosił prezydent Joe Biden.

Również w środę 1,4 mld dolarów nadzwyczajnej pomocy finansowej przyznał Ukrainie Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Przyznane środki mają pomóc Ukrainie zaspokoić pilne potrzeby finansowe i złagodzić skutki gospodarcze wojny.

Przypomnijmy, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę USA zdecydowały o przyznaniu Ukrainie natychmiastowej pomocy wojskowej o wartości 350 mln dolarów.

Kresy.pl / reuters.com / imf.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply