Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz importu rosyjskich produktów naftowych na swój rynek.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego do USA. Decyzja ta ma na celu uderzenie w rosyjską ekonomię uzależnioną od wpływów z eksportu węglowodorów. Embargo nałożono w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Biden przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż niektóre państwa europejskie nie będą w stanie dołączyć do embarga. Jak zauważa agencja AP, USA importują z Rosji stosunkowo niewielką ilość paliw, w przeciwieństwie do Europy.

Agencja Reutera podaje, że rynek ropy zareagował na zapowiedź Bidena wzrostem cen majowych kontraktów terminowych na ropę Brent o 5,4 proc. do 129,91 dolarów za baryłkę.

Na krótko przed wystąpieniem Bidena Wielka Brytania ogłosiła, że do końca 2022 roku zrezygnuje z importu rosyjskiej ropy i gazu.

Biden stwierdził, że sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników spowodowały już “zepsucie” rosyjskiej gospodarki. Powiedział, że ostatnie posunięcia zostały wykonane w ścisłej konsultacji z sojusznikami i partnerami na całym świecie.

W poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że jego kraj, który jest największym konsumentem rosyjskiej energii w Europie, nie planuje przyłączenia się do żadnego embarga.

Z kolei wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział we wtorek, że Unia Europejska zamierza do końca tego roku zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz ziemny z Rosji o dwie trzecie.

„Plan UE odejścia od rosyjskiego gazu opiera się na dwóch punktach. Po pierwsze, dywersyfikujemy dostawy, możemy również zwiększyć produkcję i import wodoru ze źródeł odnawialnych. Równolegle musimy przyspieszyć przejście na czystą energię” – powiedział Timmermans.

CZYTAJ TAKŻE: Shell rozpoczyna wycofywanie się z Rosji. Koniec z zakupami rosyjskiej ropy

Kresy.pl / pap.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply