Wicepremier i szef włoskiego MSW Matteo Salvini zapowiedział w poniedziałek, że Włochy nie będą wpuszczać do swoich portów kolejnych statków organizacji pozarządowych z migrantami na pokładzie. Polityk ogłosił to w mediach społecznościowych.

Salvini, który jest także szefem Ligi Północnej, która w kampanii wyborczej obiecywała zaostrzenie polityki migracyjnej, napisał, że u wybrzeży Libii stoją statki organizacji pozarządowych, między innymi pod banderą niemiecką i holenderską, które “czekają na to, by zabrać następny transport migrantów do Włoch”. Polityk wymienił przy tym holenderski statek „Sea-Watch 3” zamieszczając mapkę z jego lokalizacją na Morzu Śródziemnym.

– Włochy przestały schylać głowę i być posłuszne. Tym razem jest KTOŚ, KTO MÓWI ‘NIE’ – napisał Salvini dodając hashtag „zamykamy porty”.

W ciągu 4 godzin od napisania postu polubiło go prawie 130 tys. użytkowników Facebooka. Post zyskał także ponad 29 tys. udostępnień i ponad 23 tys. komentarzy.

W niedzielę Włochy odmówiły wpuszczenia statku „Aquarius” organizacji SOS Mediterranee ze 629 migrantami na pokładzie i wezwały Maltę do jego przyjęcia. Jednak Malta również nie chce przyjąć migrantów. Obecnie „Aquarius” pływa w pobliżu Malty nie mogąc zawinąć do żadnego portu.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy włoski minister wzywa nielegalnych imigrantów do pakowania walizek

Przypomnijmy, że latem ubiegłego roku nasiliły się podejrzenia na temat udziału europejskich organizacji pozarządowych w przemycie migrantów z Afryki do Włoch. NGOsy miałyby pomagać przemytnikom ludzi w transporcie migrantów z Libii. Istnieją dokumenty, które dowodzą, że jedna z załóg statku należącego do NGO częściej niż akcjami ratunkowymi zajmowała się zabieraniem migrantów z łodzi przemytników.

CZYTAJ TAKŻE: Salvini: zmienimy z Orbanem reguły UE

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply