Włochy zawróciły statek z imigrantami na Maltę

Szef MSW Włoch Matteo Salviniego, nie zgodził się na wpłynięcie do włoskiego portu statku organizacji pozarządowej z ponad 600 migrantami i wezwał on Maltę, aby przyjęła jednostkę.

Załoga statku „Aquarius” organizacji SOS Mediterranee zabrała na pokład 629 migrantów. Jednostka ruszyła na północ, kierując się w stronę jednego z włoskich portów oczekując na na decyzję, do którego ma wpłynąć.

Wówczas wicepremier Salvini wystosował pilny list do władz Malty, z prośbą o zgody na przyjęcie statku w porcie La Valletta, ponieważ miałby być on „najbezpieczniejszy”.

ZOBACZ TAKŻE: Zamieszki afrykańskich imigrantów we Włoszech [+VIDEO]

Oznacza to, że „Aquarius” nie otrzymał pozwolenia na wpłynięcie do portu we Włoszech. Media w Italii zauważyły, że decyzja nie ma precedensu. „La Repubblica” napisała, że jest to wyraźny sygnał nowego rządu skierowany do całej Europy, w którym zaznacza się, że Włochy nie mogą zostać pozostawione bez wsparcia w obliczu kryzysu migracyjnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomina się, że w ostatnich dniach władze Malty nie pozwoliły się na przyjęcie statku holenderskiej organizacji pozarządowej ze 126 migrantami. Jednostka, otrzymała wprawdzie pomoc od maltańskich służb, jednak pozwolono jej na zawinięcie do portu na wyspie. Ostatecznie trafiła ona do portu na Sycylii ze wsparciem włoskiej Straży Przybrzeżnej.

Decyzja podjęta przez Maltę wywołała protest szefa włoskiego MSW, który powiedział, kraj ten nie może zawsze odpowiadać odmową na prośby o pomoc.

Kresy.pl / dziennik.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz