Włochy będą nakładać grzywny na statki przywożące migrantów do włoskich portów

Włoski rząd przyjął nowe prawo przewidujące nakładanie kar finansowych na organizacje, które za pomocą statków morskich przewożą migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu do włoskich portów. Pierwszą „ofiarą” tych przepisów może stać się niemiecki statek Sea-Watch, który z 52 migrantami na pokładzie stoi 15 mil morskich od wybrzeża Włoch.

Dekret przyjęty we wtorek przez włoski rząd pozwala na nakładanie grzywien w wysokości od 10 tys. do 50 tys. euro na organizacje pozarządowe, które transportują migrantów do włoskich portów. W przypadku wielokrotnego przybijania do włoskiego brzegu bez pozwolenia grozi konfiskata statku. Grzywny nakładane przez włoskie MSW będą opłacać kapitan statku, jego operator lub właściciel. Dekret zezwala również na tajne dochodzenia policyjne w sprawie możliwych operacji handlu ludźmi i ułatwia podsłuchiwanie osób podejrzanych o przemyt ludzi.

Według włoskiego wicepremiera i szefa MSW Matteo Salviniego statki organizacji pozarządowych, które podejmują migrantów z morza i dostarczają ich do Włoch nie tyle ratują uchodźców, co ułatwiają nielegalną imigrację. Według niego przyjęte regulacje to krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa państwa. Salvini niejednokrotnie wskazywał, że statki organizacji pozarządowych po podjęciu migrantów z morza kierowały się w stronę Włoch, zamiast w stronę najbliższego portu.

PRZECZYTAJ: Nielegalni migranci porwali statek handlowy

Nowe prawo nie spodobało się m.in. Agencji ONZ ds. Uchodźców. Wezwała ona Włochy do „rozważenia na nowo” przyjętych przepisów. Jej zdaniem nikt nie powinien być odwożony do takich krajów jak Libia z powodu łamania tam praw człowieka.

Według agencji dpa pierwszą „ofiarą” nowego prawa może być niemiecki statek „Sea-Watch” stojący 15 mil morskich od włoskiej wyspy Lampedusa. W środę podjął on z morza 52 migrantów 47 mil morskich od wybrzeży Libii. W piątek Salvini ogłosił na Twitterze, że „Sea-Watch” nie zostanie wpuszczony do włoskich portów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Wicepremier Włoch: nie będziemy wpuszczać statków z migrantami

Kresy.pl / dpa / Deutsche Welle / The Independent

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz