W Moskwie i Jekaterynburgu akcje za usunięciem pomników Lenina [+VIDEO]

Grupy aktywistów przeprowadziły w 149 rocznicę urodzin Włodzimierza Lenina akcje pod pomnikami wodza bolszewików w Moskwie i Jekaterynburgu.

Organizatorem akcji w Moskwie byli aktywiści związani z konserwatywnym działaczem społecznym Dmitrijem Enteo. W ramach akcji kilka osób przykleiło na postumencie pomnika Włodzimierza Lenina na Placu Kałużskim duży baner. Na banerze znajdował się napis: „Podlega demontażowi w ramach dekomunizacji”. Jak poinformował portal Swoboda baner wisiał na pomniku 10 minut.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dmitrij Enteo wezwał uczestników moskiewskiej akcji by „oczyścić kraj z pomników funkcjonariuszy terroru państwowego”. Sprzeciwił się pomnikom Lenina, Stalina, Dzierżyńskiego i Kirowa, których obecność w rosyjskich miastach uznał za usprawiedliwianie terroru jaki stosowało państwo sowieckie.

Podobną akcję przeprowadziła w innym rosyjskim mieście organizacja „Konserwatywny Jakaterynburg”. Organizacja ta jest powiązana z miejscową cerkwią prawosławną. Jej działacze nakleili na jekterynburskim pomniku wodza bolszewików naklejki z taką samą treścią jaka pojawiła się na banerze wyeksponowanym w Moskwie.

Portal Radia Swoboda przytacza dane z 2003 r. zgodnie z którymi w Rosji stało wówczas około 1800 pomników ku czci założyciela Związku Radzieckiego.

Czytaj także: Makijaż dla Lenina – oryginalna renowacja popiersia wodza bolszewików na Białorusi [+FOTO]

svoboda.org/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz