Z okazji dnia czynu społecznego dyrektor jednego z zakładów w Łunińcu na Polesiu nakazał zrobienie porządku z popiersiem Włodzimierza Lenina stojącym przed gmachem.

Popiersie wodza bolszewików zostało ustawione przez gmachem zakładu produkującego maszyny elektryczne w Łunińcu w obwodzie brzeskim jeszcze w 1981 r. Zgodnie z panującą na Białorusi linią w zakresie polityki historycznej pomnik Włodzimierza Lenina stoi przed siedzibą państwowego przedsiębiorstwa Polesieelektromasz do dziś. Mimo, że popiersie było raczej w dobrym stanie, dyrektor zakładu uznał, że jest mu potrzebna swoista rewitalizacja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ostatnia sobota była na Białorusi „subbotnikiem” czyli dniem czynu społecznego, w ramach którego pracownicy przybyli do swoich przedsiębiorstw by wolontariacko wykonywać dodatkowe prace. To właśnie tego dnia pracownikom Polesieelektromaszu polecono „odnowić” posąg pierwszego przywódcy Związku Radzieckiego. Robotnicy niejako rewitalizowali blade dotychczas oblicze wodza bolszewików, czerniąc jego fryzurę i bródkę, nakładając makijaż na twarz, koloryzując także ubiór. Zdjęcia łuninieckiego Włodzimierza Ilicza sprzed i po „rewitalizacji” zamieścił 16 kwietnia lokalny portal Media-Polesie.

Zdjecia „restauracji” pomnika stały się popularne w białoruskim internecie. Nie można jednak napisać by większość komentarzy miała pozytywny wydźwięk. Białoruscy użytkownicy w znacznej większości wyśmiewali inicjatywę dyrektora Polesieelektromaszu jako odznaczającą się bardzo niskim poczuciem estetyki. Sam dyrektor najwyraźniej okazał się jednak dość wrażliwą osobą bowiem już dzień po publikacji łuniniecki Lenin znów się zmienił. Tym razem pracownicy dosłownie ozłocili wodza, co również udokumentował portal Media-Polesie. Przy czym szerokie rzesze komentujących pozostają równie sceptyczne wobec takiej ilości brokatu na twarzy założyciela ZSRR.

Czytaj także: Ukraina: W ramach dekomunizacji przerobili Lenina na Szewczenkę

media-polesye.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz