Asystent prezydenta Władimira Putina i były minister kultury Rosji Władimir Miedinski określił 1 września 1939 r. jako “kanoniczną” datę rozpoczęcia drugiej wojny światowej.
Przyjęta data rozpoczęcia drugiej wojny światowej – 1 września 1939 r. – jest kanoniczna i wyznacza początek aktywnych działań wojennych w Europie. Wszystkie inne wariacje na ten temat to „okołohistoryczne refleksje dziennikarskie”, powiedział agencji TASS przewodniczący Rosyjskiego Wojskowego Towarzystwa Historycznego (RWIO), asytent prezydenta i były minister kultury Rosji Władimir Miedinski.
Miedinski skomentował w ten sposób pojawiające się w rosyjskiej debacie publicznej głosy, że za faktyczny moment rozpoczęcia drugiej wojny światowej uznać należy 7 lipca 1937 r. Tego dnia doszło do tak zwanego “incydentu na moście Marco Polo” pod Pekinem – starć między armią japońską a siłami Republiki Chińskiej, które rozpoczęły wojnę japońsko-chińską, trwającą do 1945 r. i jako taką będącą ważnym teatrem ogólnoświatowego konfliktu, angażującym jego istotnych aktorów.
„Wśród historyków panuje opinia, że druga wojna światowa jest kontynuacją pierwszej [wojny światowej] i przez 20 lat panował po prostu „rozejm”. Dlatego ten temat można omawiać w nieskończoność. To wszystko są okołohistoryczne refleksje dziennikarskie” – powiedział Miedinski.
Przypomniał, że pojawiają się także propozycje uznania „porozumienia monachijskiego” z 1938 roku pomiędzy Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Włochami w sprawie aneksji przygranicznych ziem Czechosłowacji, zamieszkałych przez Niemców, do hitlerowskich Niemiec – za początek światowego konfliktu. A niektóre „szalone głowy” w Europie, jak to określił Medinski, uważają podpisanie paktu o nieagresji między ZSRR a Niemcami w dniu 23 sierpnia 1939 r., zwanego paktem Ribbentrop-Mołotow, za moment rozpoczęcia wojny, co rosyjski polityk zdecydowanie odrzucił.
Wypowiedzi Miedinskiego, ministra kultury z lat 2012-2020 r. są o tyle ważne, że jest on jednym z urzędników biorących udział w kształtowaniu rosyjskiej narracji i polityki historycznej. Deklaracja ta różni się od tej generalnej narracji, która główny nacisk kładzie na “wielką wojnę ojczyźnianą”, czyli wojnę niemiecko-radziecką rozpoczętą atakiem III Rzeszy na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 r.
Czytaj także: Putin w „The National Interest”: polscy przywódcy chcieliby zamieść zdradę monachijską pod dywan
Zobacz: Oświadczenie premiera RP. „Oczywistością jest, czyj sojusz rozpoczął II Wojnę Światową”
tass.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!