W Berlinie powstanie miejsce pamięci ofiar II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Polsce – zdecydował w piątek niemiecki parlament, przekazał portal Poland In.

Jak poinformował portal Poland In, w piątek członkowie Bundestagu zdecydowali, że w Berlinie powstanie miejsce pamięci ofiar II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Polsce

Przyjmując prośbę czterech frakcji parlamentarnych, niemiecki Bundestag zwrócił się do rządu federalnego o utworzenie w Berlinie wydzielonej przestrzeni, która w kontekście specjalnych stosunków polsko-niemieckich poświęcona byłaby polskim ofiarom II wojny światowej i okupacji Polski.

Zobacz też: Berlin: Czy powstanie pomnik polskich ofiar niemieckiej okupacji?

Będzie służyć jako miejsce spotkań i dyskusji historycznych, „zbliżając Niemców i Polaków, a tym samym przyczyniając się do zacieśnienia relacji, zrozumienia i przyjaźni oraz redukcji uprzedzeń”.

Dokładny charakter miejsca ma zostać szczegółowo dopracowany we współpracy z polskimi i niemieckimi ekspertami ze środowiska nauki i społeczeństwa obywatelskiego, w tym z udziałem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich. Celem jest stworzenie „przestrzeni dla działań społeczeństwa obywatelskiego, takich jak praca z młodzieżą, edukacja polityczna i spotkania”.

„To długo oczekiwany krok we właściwym kierunku” – powiedział Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych RP, komentując piątkową decyzję Bundestagu.

Zobacz też: Niemieccy historycy przeciwni pomnikowi polskich ofiar II WŚ w Berlinie

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas wyraził zadowolenie z decyzji Bundestagu.

„W 1939 roku po raz pierwszy w Polsce w pełni ujawniło się szaleństwo rasowo-ideologicznej wojny destrukcyjnej. Cieszę się, że Bundestag postanowił udokumentować losy wszystkich ofiar i krajów nią dotkniętych oraz stworzyć godne miejsce pamięci” – napisał Maas na Twitterze.

Zobacz też: Bundestag nie chce w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej

Kresy.pl/Poland In

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz