Rosyjski urząd nadzoru łączności i telekomunikacji (Roskomnadzor) zadecydował już o zablokowaniu pięciu stron internetowych, które zostały uznane za powiązane z byłym opozycjonistą.

Roskomnadzor zablokował dostęp do strony internetowej „Duma VIII kadencji” założoną przez organizację Chodorkowskiego. Strona ta była poświęcona zbliżającym się wyborom do Dumy Państwowej i podawała informacje o osobach kandydatów do izby niższej rosyjskiego parlamentu.

Wniosek o zablokowanie strony złożyła Prokuratura Generalna, która podjęła taką decyzję 10 września. Pisząca o sprawie agencja informacji Interfax podkreśliła, że to nie pierwszy portal, który władze Rosji uznały za powiązane z dawnym oligarchą opozycyjnie nastrojonym wobec Władimira Putina. Już wcześniej zablokowany został portal informacyjny MBH Media, a także Otkrytyje Media i Prawoszczita Otkrytki. Po decyzji Roskomnadzoru zespoły prowadzące te projekty poinformowały o ich zakończeniu.

Dodatkowo władze zadecydowały o zablokowaniu strony internetowej poświęconej nagrodzie dziennikarskiej ustanowionej przez Chodorkowskiego – „Professija Żurnalist”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Chodorkowski jeszcze pod koniec lat 80 XX w. zajął się importem towarów do Związku Radzieckiego. Założył następnie własny bank. Będąc przejściowo pełniącym obowiązki wiceministra paliw i energetyki, Chodorkowski przejął potem (w 1997 r.) państwową spółkę naftową Jukos. W ciągu sześciu lat spółka stała się jedną z najpotężniejszych firm wydobywczych świata. Chodorkowski planował jej połączenie z Sibnieftem.

W 2003 r. Chodorkowski został jednak  oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw i aresztowany. Opozycja rosyjska uważa, że stało się tak przez otwarte krytykowanie prezydenta Putina jakiego dopuszczał się oligarcha. W 2005 r. Chodorkowski został skazany na osiem lat kolonii karnej. W kolejnym procesie usłyszał wyrok 14 lat choć sąd zaliczył mu w poczet wyroku lata już spędzone w kolonii karnej. W 2013 r. Chodorkowski został ułaskawiony przez prezydenta Władimira Putina.

Czytaj także: Chodorkowski: Rosjanie mogą mieć w otoczeniu Angeli Merkel „kreta”

interfax.ru/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz