„Rosjanie mogą mieć informatora w otoczeniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel” – powiedział w poniedziałek na posiedzeniu komisji ds. obcych ingerencji (INGE) Parlamentu Europejskiego Michaił Chodorkowski, były oligarcha i krytyk prezydenta Rosji Władimira Putina. Były Oligarcha uważa, że Rosjanie kupują na niemieckim terytorium, za pośrednictwem podstawionych firm, komponenty do broni masowego rażenia.

Niemcy należą do państw, w których ingerencje Kremla są najbardziej intensywne. Kreml utrzymuje kontakty z kilkudziesięcioma posłami do Bundestagu i działaczami społecznymi dla realizacji swoich interesów zagranicznych – powiedział Chodorkowski cytowany przez PAP. Za rządów Borysa Jelcyna należał on do najpotężniejszych ludzi w Rosji. Spędził w więzieniach 10 lat, po tym jak podał w konflikt z Władimirem Putinem.

„Władimir Jakunin, były szef rosyjskich kolei i wysoki funkcjonariusz cywilnego wywiadu(SWR), miał, a być może wciąż ma 'źródło' w otoczeniu kanclerz Angeli Merkel. Powołuje się on na nie w swoich raportach dla Kremla. Założony przez Jakunina instytut Dialog Cywilizacji, zarejestrowany w Niemczech, zajmuje się werbowaniem sojuszników Kremla wśród europejskich elit. (…) Niemiecki koncern Siemens blisko współpracował z Jakuninem w czasie, gdy ten pracował dla kolei” – podkreślił Chodorkowski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zadeklarował, że jest pewien wiarygodności wspomnianych informacji, jednak nie miałby dowodów, by udowodnić ich prawdziwość przed sądem.

Były Oligarcha uważa, że Rosjanie kupują na niemieckim terytorium, za pośrednictwem podstawionych firm, komponenty do broni masowego rażenia.

„Są to ludzie Jewgienija Prigożyna, osoby z bliskiego otoczenia Putina. Według naszych informacji jest on powiązany z zabójstwem trzech rosyjskich dziennikarzy. Stoi on też na czele prywatnej firmy wojskowej, która odpowiada za zbrodnie w Afryce” – mówił Chodorkowski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjskie media wiążą oligarchę z tzw. grupą Wagnera (prywatną firmą zatrudniającą najemników).

Zobacz także: Merkel zażądała od Putina wycofania wojsk z granicy z Ukrainą

pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz