Merkel zażądała od Putina wycofania wojsk z granicy z Ukrainą

W czwartek doszło do telefonicznej rozmowy Angeli Merkel i Władimira Putina, w trakcie której rosyjski prezydent zarzucił Ukrainie „prowokacyjne działania” w Donbasie. Z kolei kanclerz Niemiec zażądała od Rosji zaprzestania gromadzenia wojsk na granicy z Ukrainą.

Jak podały służby prasowe Kremla i niemieckiego rządu, Merkel i Putin omówili sytuację w Donbasie, w tym ostatnie zaostrzenie sytuacji w tym regionie. „Władimir Putin zwrócił uwagę na prowokacyjne działania Kijowa, który w ostatnim czasie celowo zaostrza sytuację na linii kontaktowej” – podał Kreml. Tymczasem zastępca rzecznika rządu federalnego Ulrike Demmer poinformowała, że kanclerz Merkel zwróciła uwagę na zwiększoną rosyjską obecność wojskową przy granicy z Ukrainą i „zażądała” redukcji tej obecności w celu złagodzenia sytuacji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W komunikacie Kremla podano, że w trakcie rozmowy „podkreślono potrzebę ścisłej realizacji przez władze w Kijowie wcześniej osiągniętych porozumień, przede wszystkim w zakresie nawiązania bezpośredniego dialogu z Donieckiem i Ługańskiem oraz zalegalizowania specjalnego statusu Donbasu”. Wezwano „strony konfliktu” do wstrzemięźliwości i intensyfikacji rozmów w celu pełnego wdrożenia porozumień z 2015 roku, które nazwano „bezalternatywną podstawą” uregulowania konfliktu. Rosja i Niemcy mają w dalszym ciągu koordynować swoje wysiłki, w tym za pośrednictwem „formatu normandzkiego”.

Z inicjatywy Angeli Merkel tematem rozmowy była również sytuacja Aleksieja Nawalnego.

Merkel i Putin omówili również szereg innych kwestii polityki zagranicznej, w szczególności sytuację w Syrii, Libii oraz Bośni i Hercegowinie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Rosja będzie bronić „swoich obywateli w Donbasie”

Kresy.pl / bundeskanzlerin.de / kremlin.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz