We wspólnym oświadczeniu Rosja, Francja i Niemcy oficjalnie poparły utrzymanie w mocy porozumienia nuklearnego z Iranem. Przywódcy tych państw podkreślają, że dalsze jego obowiązywanie jest kluczowe dla światowego bezpieczeństwa.

„W czasie dyskusji o porozumieniu nuklearnym zwrócono uwagę na znaczenie porozumienia, które posiada kluczową rolę w zachowaniu międzynarodowego ładu i bezpieczeństwa. Rosja, Niemcy i Francja potwierdzają ich zaangażowanie w dalszą, wspólną i korzystną współpracę na polach handlu i gospodarki.” – napisano w oświadczeniu Kremla, wystosowanym po rozmowach telefonicznych, jakie odbył prezydent Rosji Władymir Putin, z przywódcami Niemiec i Francji – Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Rząd federalny potwierdził, że trójka przywódców „podkreśliła potrzebę przekonania Iranu do pozostania w porozumieniu, które oni zdecydowali się zachowywać”.

Oświadczenie jest reakcją na informację o zwiększeniu produkcji niskowzbogacanego uranu przez Iran, o czym pisaliśmy wczoraj. W związku z wyjściem USA z porozumienia oraz nałożenia przez ten kraj sankcji na Teheran, Islamska Republika zdecydowała się odpowiedzieć zwiększeniem produkcji czterokrotnie. Do tej pory na mocy porozumienia Iran mógł posiadać tylko 300 kg niskowzbogacanego uranu. W przypadku wyprodukowania lub posiadania większej ilości, Teheran zobowiązał się do sprzedaży uranu lub przechowywania go poza swoim terytorium. Kolejnym ograniczeniem był limit wzbogacania uranu na poziomie 3,67%, w ilości zdecydowanej zbyt małej, aby uzyskać broń nuklearną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

PRZECZYTAJ TAKŻE : Trump: Gdyby Iran chciał walczyć, byłby to jego oficjalny koniec.

Unia Europejska także zobowiązała się wstępnie do przeciwdziałania sankcjom nałożonym przez administrację Donalda Trumpa. Miała stworzyć prawo chroniące europejskich przedsiębiorców przed negatywnymi skutkami sankcji. Jednak ostatecznie nie doszło do stworzenia takich przepisów.

Tasnim/Mehr News/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz