Tajwan usunie pomnik Czang Kaj-szeka

Komisja Sprawiedliwości Przejściowej ogłosiła w środę 8 września swój plan przekształcenia Narodowej Hali Pamięci Czang Kaj-szeka, który obejmuje usunięcie posągu z brązu byłego przywódcy Chin i przekształcenie głównej hali “w refleksję nad autorytarną przeszłością Tajwanu” – poinformował portal Taiwan News.

Jak poinformował portal Taiwan News, Komisja Sprawiedliwości Przejściowej ogłosiła w środę 8 września swój plan przekształcenia Narodowej Hali Pamięci Czang Kaj-szeka, który obejmuje usunięcie posągu z brązu byłego przywódcy Chin i przekształcenie głównej hali “w refleksję nad autorytarną przeszłością Tajwanu”.

Zgodnie z planem transformacji, główna hala kompleksu będzie służyć jako „retrospektywne spojrzenie na autorytarną historię Tajwanu”. Całkowity przeprojektowanie obejmie dwa główne tematy: odejście od „przestrzeni autorytarnej” i „odtworzenie narracji upamiętniającej”.

Główne zmiany wymagane w planie obejmują usunięcie posągu z brązu Czang Kaj-szeka, który rządził Tajwanem po II wojnie światowej. Modyfikacje zmienią funkcję i wygląd sali pamięci oraz zmienią nastawienie kultu do zmarłego przywódcy.

Rzeczniczka Komisji Sprawiedliwości Przejściowej Yeh Hung-ling przekonuje że posąg, który znajduje się w głównej sali głównego holu, jest „największą statuą autorytaryzmu w kraju”. Powiedziała, że ​​jego usunięcie wskazuje na ustanowienie „liberalnego demokratycznego porządku konstytucyjnego, zaprzeczającego prawowitości rządów autorytarnych i pamiętającego historyczne lekcje naruszeń praw człowieka”.

Komisja poinformowała, że ​​pełne szczegóły planu transformacji zostaną wyjaśnione opinii publicznej do połowy 2022 roku, w tym proponowane wykorzystanie powierzchni, wyniki badań publicznych i proponowane przepisy. Gdy to nastąpi, wyniki ulepszonego planu zostaną uwzględnione w raporcie podsumowującym, który zostanie przekazany do Rady Ministrów, zgodnie z ustawą o promowaniu sprawiedliwości okresu przejściowego.

Narodowa Hala Pamięci

Zobacz też: Chińska dyplomacja krytykuje zachowanie USA wobec Tajwanu

Uznawana przez małą część państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan, gdzie korzystając z osłony USA funkcjonowały dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Zobacz też: Chińskie samoloty naruszyły tajwańską strefę identyfikacyjną

Kresy.pl/Taiwan News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply