Apple i Google usunęły ze sklepów aplikację Nawalnego

Apple i Google usunęły aplikację rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego ze swoich sklepów internetowych po tym, jak rosyjskie władze zagroziły więzieniem ich pracownikom, poinformował portal The Moscow Times powołując się na doradców Nawalnego.

Jak poinformował portal The Moscow Times powołując się na doradców rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Apple i Google usunęły aplikację Nawalnego po tym, jak rosyjskie władze zagroziły więzieniem ich pracownikom.

Aplikacja Nawalnego zawierała rekomendacje dla swoich zwolenników, aby oddali swoje głosy na tych przeciwników partii Jedna Rosja, którzy mają szansę zwycięstwa podczas wyborów 17-19 września. Apple wyłączył również funkcję Private Relay, która ukrywa adres IP użytkownika w Rosji.

Giganci technologiczni ulegli presji państwa miesiąc po tym, jak rosyjski organ nadzorczy ds. komunikacji Roskomnadzor wydał nakaz usunięcia, powołując się na orzeczenie moskiewskiego sądu, który uznał sieć lidera opozycji za „ekstremistyczną”.

„Usunięcie aplikacji Nawalnego ze sklepów to haniebny akt cenzury politycznej. Autorytarny rząd i propaganda Rosji będą zachwycone” – napisał na Twitterze jeden z prawników zespołu Nawalnego Iwan Żdanow, dołączając oświadczenie Apple potwierdzające ten ruch. Niektórzy użytkownicy zgłaszali, że nadal mogą uzyskać dostęp do aplikacji w Google Play i App Store, pomimo ogłoszenia zespołu Nawalnego, że została ona zablokowana.

Komisja rosyjskiego senatu ds. zagranicznej ingerencji spotkała się w czwartek z przedstawicielami Apple i Google, aby ostrzec ich przed karą za nieusunięcie aplikacji z ich platform. Komisja poinformowała, że ​​omówiła tę kwestię również z ambasadorem USA w Moskwie.Prawodawcy powiedzieli później, że przygotowują pakiet legislacyjny zaostrzający przepisy dla gigantów technologicznych.

„Nie żartujemy” – ostrzegł przewodniczący komisji Andriej Klimow. „Naruszenie prawa może prowadzić do odpowiedzialności administracyjnej, a nawet karnej”.

Zobacz też: Fundacja Nawalnego oficjalnie przestała istnieć

Rzeczniczka Nawalnego, Kira Jarmysz, potępiła usuwanie aplikacji przez Google i Apple jako wyjątkowy akt cenzury. „Szkoda, że ​​w momencie konfrontacji między uczciwymi ludźmi a skorumpowanym reżimem te firmy poszły w ręce tych ostatnich” – powiedziała.

Kresy.pl/The Moscow Times

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz