„Rzeczpospolita”: Patrioty na finiszu - umowa już w marcu?

/
Najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawy…

Mord na Wołyniu. Przemilczane ludobójstwo na Polakach

/
W tym roku obchodźmy 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. 11…

Obrońcy Wołynia. Nowa książka Marka A. Koprowskiego

/
O polską rację walczyło wielu bohaterów. Nie wolno pozwolić,…

Łemkowie. Losy zaginionego narodu

/
Kolejna książka Marka A. Koprowskiego przybliża historię…

Rzeźnicy z OUN-UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków

/
Kresowian zabito dwukrotnie, raz ciosem siekiery, drugi raz przez…

Przyszłość należy do Azji

/
Dolnośląskie wydawnictwo Wektory po raz kolejny łata ważną…

Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu. Bandera, Szeptycki, OUN.

/
W połowie września na naszym rynku księgarskim pojawiła się…

Liverpool 1947 – ostatni pogrom w Europie

/
Wbrew obiegowym opiniom, ostatnimi dużymi, choć zapomnianymi,…

Jak Polacy uratowali chorwacką turystykę

/
W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku Polacy przyjeżdżali…

Lwów – Karta z dziejów Polski

/
W 2017 roku nakładem Koła Lwowian z Londynu ukazało się kolejne,…
Mapa etniczna Litwy, fot. Reddit.com

Jak dyskryminuje Litwa

/
Wydana niedawno „Polityka etniczna Litwy” Małgorzaty Stefanowicz…

Amazonka z Wielkiego Stepu

/
Kazachski przemysł filmowy wypuścił kolejną epicką produkcję…

Paszkwil na Lwów i lwowiaków

/
Skala przemilczeń, przeinaczeń i pominięć ważnych źródeł,…

"Kaci Wołynia" Marka A. Koprowskiego

/
„Kaci Wołynia” Marka A. Koprowskiego to zbiór krótkich…

Odpowiedź Mieczysławowi Samborskiemu

/
Mieczysław Samborski, autor książki „Sprawcy ludobójstwa…

"Inni szatani byli tam czynni" - Mieczysław Samborski o ludobójstwie na Wołyniu

/
Dwutomowa książka niezależnego badacza z Leżajska Mieczysława…

Unia Triplex. Włodzimierz Osadczy o zapomnianej części Polski

/
Wniosek, jaki można wysnuć na podstawie licznych świadectw,…

Unia Triplex. Nowa książka prof. Osadczego o Unii Brzeskiej i jej banderowskich wypaczeniach

/
Nowa książka prof. Włodzimierza Osadczego „Unia Triplex”…

Tusk stawia na antyamerykańską kartę, a przeciwników UE uznaje za zagrożenie dla niepodległości Polski

/
W swoich wystąpieniach w przededniu Święta Niepodległości,…

„Chcę pokazywać walkę o pamięć o Kresach”. Ewa Szakalicka o „Gońcu Kresowym”

/
- Idea polega na tym, żeby pokazać Kresowian w Polsce i ich ogromny wysiłek. Ludzi, którzy są z Kresów, szczególnie z małych środowisk. Oni są prawdziwymi strażnikami pamięci o Kresach. Chcę pokazywać właśnie walkę o tę pamięć – Kresy.pl rozmawiają z Ewa Szakalicką na temat jej programu „Goniec Kresowy”.

Przekleństwo imperium. Przekleństwo idei

/
Paweł Rojek napisał świetną książkę dla politologów, historyków, filozofów. Trudno ją jednak traktować jako przewodnik po współczesnej polityce. Większość omawianych koncepcji ma daleki związek z bieżącą sytuacją międzynarodową, duże kontrowersje wzbudzać mogą też prezentowane przez Autora wnioski.

Krew z mlekiem: ciało, religia, polskość

/
Okazuje się, iż można dziś bez krygowania się i ironicznych cudzysłowów, a zarazem bez archaicznego sentymentalizmu mówić o tęsknocie za krajem i jego pejzażem.

„World Affairs Journal” o Jaruzelskim i „ugodowcach” z Polski

/
Eric Chenoweth na łamach „World Affairs Journal” obala mit Jaruzelskiego jako „patrioty”, który uchronił Polskę przed sowiecką inwazją. Krytykuje Adama Michnika i innych przedstawicieli opozycji, zaangażowanych w utrzymanie okrągłostołowego porządku.

Kresy – krajobraz serdeczny. Wspomnienia wypędzonych. Tom I i II

/
Osoby zainteresowane tematyką kresów wschodnich z pewnością zaintryguje dwutomowa, wydana w zeszłym roku, publikacja Z. Wawszczaka „Kresy – krajobraz serdeczny. Wspomnienia wypędzonych”. Stanowi ona zbiór opowieści kresowiaków na temat ich utraconych krain dzieciństwa, beztroski, ale także miejsc, gdzie rozgrywały się sytuacje dramatyczne, pozostawiające ślady w psychice na całe życie.

Powstawanie Białorusi, czyli o tym dlaczego wolno wynaradawiać Polaków

/
Wydana dzięki dotacjom polskich instytucji publicznych książka ojca Piotra Rudkouskiego, który wciela się w rolę komentatora i myśliciela społecznego, jako jedna z niewielu pozycji w białoruskiej publicystyce politycznej odnosi dość obszernie do kwestii polskiej mniejszości narodowej zamieszkującej obszary wchodzące dziś w skład Republiki Białoruś. Niestety ojciec Rudkouski, wbrew składanym na kartach swojej pracy deklaracjom, nie wybrnął poza rozpowszechnione w białoruskich kręgach opozycyjnych kwestionowanie deklaracji narodowych białoruskich Polaków.

Wiara i zwątpienie

/
Literatura obozowa stale budzi zainteresowanie, choć od końca II wojny światowej mija niebawem 70 lat. Dwa pokolenia bez wojny, ale także bez wyobraźni pozwalającej zrozumieć jej okropności. Kiedy więc młody autor, w tym przypadku autorka, zabiera się za temat „obozowy” nie bez racji może zaistnieć pewna nieufność.

Dostała ANGELUSA za antypolską książkę

/
Mamy w tej książce do czynienia z niezwykłą recydywą archaicznego nacjonalizmu i ze zdradą pamięci zamordowanych przez OUN-UPA Polaków i Żydów.

Popioły Sobiboru

/
...istotnie było to piekło, mimo że faszyści dbali o elegancki wygląd obozu (dla uśpienia czujności przywożonych z Europy Zachodniej Żydów), ba nawet nazwy poszczególnych obiektów nie sugerowały niczego złego. Dom komendanta nazywał się "Jaskółcze Gniazdo", droga do komór gazowych "Drogą do Nieba"...

Między bezpieczeństwem a tożsamością

/
Nakładem Kolegium Europy Wschodniej ukazała się praca Mariusza Maszkiewicza "Między bezpieczeństwem a tożsamością. Rosyjskie, ukraińskie i białoruskie interpretacje idei i koncepcji w polskiej polityce wschodniej (1990 - 2010)"

Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie

/
"Najczęściej jednak turysta z Polski, zwłaszcza wędrujący z plecakiem, spotyka się na ukraińskiej prowincji ze szczerą sympatią i serdeczną gościnnością."

"Im się naprawdę udało"

/
"Ja jestem przedwojennym chorążym, dostałem broń ze zrzutu z rozkazem, że to dla polskiego wojska. - Staje przed Żbikiem na baczność. - I choć mam rozkaz współpracować z Armią Ludową, stwierdzam obiektywnie, że to nie jest Polskie Wojsko. Pan według mego rozeznania reprezentuje naród. I oddaję ten zrzut dla NSZ."

Nie tylko żurawiejki

/
Przede wszystkim jednak pragnę pokazać zwyczajną trudną służbę, koszarową codzienność, daleką od powszechnie przyjętych wyobrażeń. Oczywiście będą też bale, rauty, będzie szampańska zabawa...

Chińskie fortele. Sztuka wojny, a może sztuka jej unikania?

/
Chińczycy mają kulturowo zakodowany zakaz unikania wszelkiego otwartego konfliktu. Zmagania toczyły się zawsze skrycie. Stąd właśnie wykształciła się nie umiejętność, ale SZTUKA stosowania podstępów.

"Kresowa księga sprawiedliwych 1939–1945"

/
Kresowa księga sprawiedliwych 1939–1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA, opracował Romuald Niedzielko, Warszawa 2007 (seria: „Studia i materiały”, t. 12).

Młodzi śladami łagierników

/
Jak wielu z nas jest w stanie poświęcić kilka miesięcy na ciężką wyprawę przez tajgę, pustynię i góry, aby dowiedzieć się, gdzie leżą granice jego wytrzymałości i strachu, lecz przede wszystkim przypomnieć historię tych, którzy siedemdziesiąt lat wcześniej przemierzyli podobną drogę uciekając z sowieckiego łagru?

Marmurowy Królik, czyli o książce "Lwów po polsku. Imię domu oraz inne napisy"

/
"Zasadnicze duchowe i narodowe wartości polskiego społeczeństwa są zawarte w dewizie 'Bóg, Honor, Ojczyzna'. Dla Polaka ojczyzna i dom są w pewnym stopniu pojęciami synonimicznymi..."

Powstanie Styczniowe na Powiślu Puławskim

/
"Gdy w Instytucie Panien w Puławach nakazano zdjąć wychowankom żałobę, wiele dziewczątek porobiło sobie atramentem pasy na szyi i ręku nazywając to 'żałobą nie do zrzucenia'"

Nie tylko Lwowska Fala

/
"I z mroków niepamięci przywołuję twarze koleżanek i kolegów - tego bractwa radiowego opętanego miłością mikrofonu i odkrywców jego lwowskiej duszy!"

Dwory i pałace między Niemnem a Bugiem

/
"Dwory i pałace, które zachowały się na obszarze między Niemnem a Bugiem, to tylko niewielki odsetek ziemiańskich siedzib, istniejących na tym terenie w okresie międzywojennym i w latach wcześniejszych. Należy się jednak cieszyć, że wojenne zawieruchy przetrwały chociaż te..."

Wiosenne Kresowe Stanice

/
"...stan dróg w Ameryce był taki, że można było wprowadzić i rozpowszechnić samochody, nie narażając tych delikatnych maszyn na takie 'tortury' jakie 'przeżywa' auto p. Starosty na bezdrożach powiatu dubieńskiego."

Ku Inflantom

/
"Piszę o wszystkim - o polityce, ludziach, kuchni i zabytkach. O przyrodzie, architekturze, ekonomii, zwyczajach, mitach i życiu codziennym. Mam nadzieję, że zachęci to czytelników do spakowania bagaży i wyruszenia w podróż. Kto wie, może dla niektórych będzie to, tak jak dla mnie, podróż życia?"

Radziwiłłowie według Cata

/
Jego przodkowie pijali z Radziwiłłami i Cat się tego nie wypierał. Tym się szczycił. Gdy Adolf Nowaczyński zganił go za przygotowanie słynnego zjazdu w Nieświeżu z udziałem marszałka Piłsudskiego i drwił zeń, że na zjeździe posadzono go na ostatnim miejscu odpowiedział, że siedział akurat na tym samym miejscu, na którym siadali Mackiewiczowie za czasów "Panie Kochanku" i hetmana "Rybeńko".

Wróć do Sorrento?

/
"I muszę z przyjemnością stwierdzić, że im dalej od miast, od głównych traktów, tym serdeczniej nas witano, tym goręcej oklaskiwano. A przyjęcia, na których nas po imprezie tak gościnnie częstowano bigosem, zsiadłym mlekiem, chlebem razowym, ciepłym jeszcze i pachnącym - czyż można porównać z jakimkolwiek balem na lśniącej posadzce, w powodzi świateł?"

Bandera - morderca upudrowany

/
Kim był Bandera? Symbolem zbrodni i okrucieństwa, wyrachowanym, zimnym i bezwzględnym mordercą, czy też nieudolnym przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów? Właśnie ukazała się nowa biografia, poświęcona tej postaci, a autor, Wiesław Romanowski, chce nas przekonać, że przesadzamy z tym Banderą.

Dobra literatura pogranicza polsko-białoruskiego

/
Po naszej stronie granicy jednym z jej przedstawicieli jest Michał Androsiuk, po drugiej stronie Wiktar Sazonau.

Wciągająca książka na trudny temat

/
Każdy kto bierze się za "temat": Stepan Bandera ... sam jest sobie winien. Można być niemal pewnym, że zawsze spotka się z krytyką.

Śladami Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie

/
"Wszystkim czytelnikom tego wydawnictwa, a szczególnie tym najmłodszym życzę, aby znajdowali w sobie codziennie taką wiarę, taką miłość do Ojczyzny-Polski jak przywoływani w niej, pragnący jej odrodzenia, Powstańcy Styczniowi."

Po współczesnych Kresach

/
...nasze obecne Kresy, choć nie tak rozległe, szerokie i nieograniczone, posiadają w wszelkie atrybuty ziemiom kresowym od wieków przypisywane.

Huculszczyzna wciąż fascynująca

/
"...skręcają po kilka liści razem, pakują je w baryłki od wódki, żeby tytoń od niej nabrał mocy, pełną baryłkę pokrywają szczelnie dnem i chowają ją w lesie w kopcu mrówki rudnicy, gdzie ona leżąc dłuższy czas, przechodzi wódką i kwasem mrówkowym, skutkiem czego nabiera mocy."

Ucieczka z Sybiru

/
"Jednakże szczerze mówiąc to Sybir nie jest taki straszny. Najbardziej straszne jest to słowo. W słowie tym słyszy się głuchy brzęk łańcucha, kajdan, dźwięki męczeństwa naszych praojców."