– Idea polega na tym, żeby pokazać Kresowian w Polsce i ich ogromny wysiłek. Ludzi, którzy są z Kresów, szczególnie z małych środowisk. Oni są prawdziwymi strażnikami pamięci o Kresach. Chcę pokazywać właśnie walkę o tę pamięć – Kresy.pl rozmawiają z Ewa Szakalicką na temat jej programu „Goniec Kresowy”.

Od kilku tygodni na antenie TVP1 gości magazyn „Goniec Kresowy”, poświęcony Kresowianom i tematyce kresowej.

– Idea polega na tym, żeby pokazać Kresowian w Polsce i ich ogromny wysiłek. Ludzi, którzy są z Kresów, a których tak naprawdę w mediach w zasadzie nikt nie chciał i nie chce– podkreśla w rozmowie z Kresami.pl Ewa Szakalicka, autorka programu „Goniec Kresowy”. – To jest próba pokazania na tej antenie właśnie tych ludzi.

Ewa Szakalicka przyznaje w rozmowie z Kresami.pl, że oczekiwania kierownictwa stacji idą raczej w kierunku lekkiej, przyjemnej tematyki. Takiej, jak np. kuchnia kresowa. Poruszanie trudniejszych i poważniejszych tematów nie jest łatwe. Czasem trzeba wysiłku, by móc zamieścić w programie jakąś konkretną wypowiedź czy temat. Szakalickiej jednak się to udaje.

– Trudno jest np. robić reportaże filmowe, bo oczekuje się raczej krótszych materiałów, felietonów. Staram się jednak szukać jakiejś pośredniej formuły między reportażem, a magazynem, starając się jednak coś ludziom opowiedzieć i coś przybliżyć. Staram się również omawiać trudniejsze tematy, jak ludobójstwo na Kresach. Chciałabym również ująć temat, o którym szeroko piszą Kresy.pl, czyli autonomii na Wileńszczyźnie– mówi dziennikarka.

Przeczytaj:

Janusz Obłoczyński: Biało-czerwone sztandary na ulicach Solecznik [+FOTO]

Teresa Paramonowa: Wchodziłam w skład Rady Koordynacyjnej autonomistów

– Kiedy zgłaszałam tej program, to nastawiałam się na to, że będę starała się pokazywać środowiska kresowe i mówić o ich działalności. Uważa, że to niezwykle ważne. Kiedy raz wyemitowaliśmy pewien niedługi materiał o festiwalu kresowym w Jarosławiu, organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Lwowa, to okazało się, że na ich apele o relacje Kresowian z ziemi jarosławowskiej odpowiadały np. osoby z Gdańska. To pokazuje, jak duży sens ma obecność tego programu w ramach TVP1– zaznacza redaktorka “Gońska Kresowego”.

– Miałam taki cel, żeby mówić o małych środowiskach, które robią wielkie rzeczy– zaznacza Szakalicka. – Robią to często bez pieniędzy, własnymi środkami, kosztem swojego czasu. Oni są prawdziwymi strażnikami pamięci o Kresach. Chcę pokazywać właśnie walkę o tę pamięć– mówi, wskazując m.in. na Szczepana Siekierkę z Wrocławia i jego środowisko. – Oni wykonali gigantyczną pracę – przez ponad 30 lat zgromadzili ponad 20 tys. relacji. O takich ludziach trzeba mówić– zaznacza. Przypomina, że na postawie zebranych przez nich materiałów Władysław i Ewa Siemaszko opracowali temat ludobójstwa na Wołyniu, zaś Wrocław opracował pozostałe trzy województwa: lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie.

Szakalicka zwraca również uwagę na prywatne Muzeum Kresów w Ostrowi Mazowieckiej. Po tym, jak znalazło się ono w jednym z odcinków „Gońca Kresowego”, do właściciela i założyciela tego miejsca zadzwonił miejscowy starosta powiatowy, chcąc zorganizować tam posiedzenie rady powiatu.

– To się przekłada na realną pomoc dla takich ludzi. Nawet w kwestii podniesienia ich pozycji w środowisku. Bardzo duże znaczenie ma tu obecność programu na antenie TVP 1. Właśnie w taki sposób można tym ludziom pomóc – walcząc o dobre miejsce na antenie dla nich. A ich dzieło dotyczy przecież naszej spuścizny i naszej polskiej historii– podkreśla Szakalicka.

Dziennikarka zwraca jednak uwagę, że nie ma pełnego zrozumienia tego, na czym polega znaczenie Kresów w świadomości Polaków.

– Wciąż nie ma tego zrozumienia, że nie ma połowy Polski. Że ciągle żyją ludzie z tej wielkiej części Polski, która do niedawna była jeszcze częścią naszego kraju –mówi dziennikarka z perspektywy swojej pracy.

Ewa Szakalicka otrzymuje szereg sygnałów od osób, które doceniają „Gońca Kresowego” i jej pracę. – Skontaktował się ze mną m.in. pan Michał Korsak z warszawskiego oddziału Związku Szlachty Polskiej, który mówił, że jest to jedyny program, który daje możliwość zaistnienia środowiskom kresowym– zaznacza. Autorka magazynu stara się zamieszczać jak najwięcej materiałów z samych Kresów.

Program „Goniec Kresowy” nadawany jest w każdą sobotę o godz. 8:30 w TVP1. Ewa Szakalicka oraz inni autorzy programu realizują reportaże o Kresowianach i dla kresowego odbiorcy, o tożsamości etnicznej kresowych Polaków, języku, tradycji, życiu kulturalnym, ważnych wydarzeniach i działalności towarzystw kresowych, o zachowaniu więzi pokoleniowej.

Przeczytaj również: Dzień Jedności Kresowian: „Jesteśmy spadkobiercami wielkiej Rzeczypospolitej”

Kresy.pl / Marek Trojan

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. wiarus
    wiarus :

    Dzięki Pani Ewo.
    Kresy i Kresowiacy nie są tematem lubianym przez polityków /niezależnie od opcji/.
    Świadczy o tym brak pomocy, w rozwiązywaniu problemów ludzi i promowaniu historii Kresów.

  2. jaro7
    jaro7 :

    Kolejna zagrywka TVPiS podpubliczkę,bo sam program jest bardzo dobry,obejrzałem dwa odcinki(bardzo fajny reportaz o szkole dla Polaków z Kresów która znajduje się w Warszawie),niestety pora nadawania programu pokazuje ze jest traktowany jak “piate koło u wozu”(jak PiS potraktował uchwała o ludobójstwie na Wołyniu ).Potem podadzą że miał małą oglądalność i go zdejmą.