Zakończenie okupacji ukraińskich terytoriów oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainie ma być warunkiem uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 – oświadczył w poniedziałek szef resortu spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Kułeba oświadczył, że Nord Stream 2 to przede wszystkim zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, nie tylko dla jej gospodarki. “Jesteśmy przeciwko NS2. Warunkiem dla (jego) uruchomienia ma być zakończenie okupacji ukraińskich terytoriów i bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. To będzie sprawiedliwa rekompensata za zagrożenia” – napisał szef ukraińskiego resortu dyplomacji na Twitterze.

Przekazał, że z takim stanowiskiem wystąpił w ubiegłym tygodniu w czasie rozmów w Berlinie.

Ukraiński minister spraw zagranicznych powiedział w wywiadzie dla Die Welt, że Kijów jest gotów do rozmów o rekompensacie za utratę dochodów z tranzytu gazu po uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2. Wywiad został opublikowany 13 czerwca na stronie internetowej niemieckiej gazety.

Przypomnijmy, że pod koniec maja sekretarz Stanu USA poinformował oficjalnie, że administracja prezydenta Joe Bidena odstąpiła od sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej szefa, Matthiasa Warniga. Restrykcje faktycznie ograniczono do statków zaangażowanych w budowę gazociągu. We wtorek powiedział z kolei, że „Waszyngton zareaguje”, jeżeli Moskwa spróbuje użyć dostaw gazu jako broni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegły piątek prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył na posiedzeniu plenarnym Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, że Rosja jest gotowa kontynuować realizację projektów podobnych do Nord Stream 2 z innymi krajami.

Czytaj także: Die Zeit: Niemcy zaproponowały USA umowę wartą 1 mld euro za rezygnację z sankcji wobec Nord Stream 2

Przeczytaj więcej: Terminale LNG i gaz skroplony z USA w zamian za rezygnację z sankcji na NS2 – ujawniono tajną propozycję Niemiec

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Stefans
    Stefans :

    Polska nie chciała rosyjskiego rurociągu na swoim terytorium bo zagrożenie, Ukraina chce za wszelką cenę utrzymać rosyjski rurociąg bo jego utrata to zagrożenie, ktoś coś jeszcze z tego rozumie?