Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu poinformował, że ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji spotkają się w Antalyi w czwartek w ramach tureckich wysiłków mediacyjnych mających na celu znalezienie rozwiązania w obliczu inwazji Moskwy na Ukrainę – poinformował portal Daily Sabah.

Jak poinformował portal Daily Sabah, minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu poinformował, że ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji spotkają się w Antalyi w czwartek w ramach tureckich wysiłków mediacyjnych mających na celu znalezienie rozwiązania w obliczu inwazji Moskwy na Ukrainę.

Rozmawiając w poniedziałek z dziennikarzami, Çavuşoğlu powiedział, że Ankara dokłada wszelkich starań, aby zorganizować spotkanie między obiema stronami.

„Minister spraw zagranicznych Rosji Ławrow i minister spraw zagranicznych Ukrainy Kułeba spotkają się w Turcji w czwartek, 10 marca”, powiedział Çavuşoğlu, zauważając, że spotkanie, które odbędzie się na marginesie Forum Dyplomacji w Antalyi, będzie spotkaniem trójstronnym.

W niedzielę prezydent Recep Erdoğan odbył rozmowę telefoniczną ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem, w której powiedział rosyjskiemu przywódcy, że Turcja jest gotowa jak najszybciej przyczynić się do rozwiązania problemu Ukrainy drogą pokojową.

Çavuşoğlu rozmawiał również w niedzielę ze swoimi rosyjskimi i ukraińskimi odpowiednikami, omawiając ostatnie wydarzenia na Ukrainie.

W trakcie rozmowy Władimira Putina i Recepa Erdogana, prezydent Rosji powiedział, że zawieszenie broni jest możliwe tylko jeśli żołnierze ukraińscy odłożą broń, a kraj spełni jego żądania. Potwierdzają to również rosyjskie źródła.

„Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem powiedział, że zawieszenie rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie jest możliwe tylko wtedy, gdy Kijów zaprzestanie działań wojennych i spełni żądania Moskwy” – czytamy w oświadczeniu. „Władimir Putin poinformował o przebiegu wojskowej operacji specjalnej obrony Donbasu, nakreślił podstawowe podejścia i oceny w tym kontekście, szczegółowo wyjaśnił główne cele i stawiane przed nimi zadania. Podkreślono, że operacja specjalna przebiega zgodnie z planem i w zgodnie z harmonogramem”. Jednocześnie rosyjskie siły zbrojne robią wszystko, co możliwe, aby ratować życie i zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej, precyzyjne ataki są przeprowadzane wyłącznie na obiekty infrastruktury wojskowej”.

Prezydent Turcji zapewnił, że będzie prowadził starania w celu przeprowadzenia negocjacji. „Prezydent Erdoğan podkreślił znaczenie podjęcia pilnych kroków w celu osiągnięcia zawieszenia broni, otwarcia korytarzy humanitarnych i podpisania porozumienia pokojowego” – głosi komunikat strony tureckiej. „Oświadczając, że jest w stałym kontakcie ze stroną ukraińską i innymi krajami, prezydent Erdoğan zapowiedział, że będzie kontynuował starania o przeprowadzenie kompleksowych negocjacji i osiągnięcie wyniku”.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply