Putin: Zawieszenie broni możliwe gdy Ukraina spełni żądania

Portal Ukraińska Prawda podaje, że w trakcie rozmowy Władimira Putina i Recepa Erdogana, prezydent Rosji powiedział, że zawieszenie broni jest możliwe tylko jeśli żołnierze ukraińscy odłożą broń, a kraj spełni jego żądania. Potwierdzają to również rosyjskie źródła.

Jak podaje portal Ukraińska Prawda w trakcie rozmowy Władimira Putina i Recepa Erdogana, prezydent Rosji powiedział, że zawieszenie broni jest możliwe tylko jeśli żołnierze ukraińscy odłożą broń, a kraj spełni jego żądania. Potwierdzają to również rosyjskie źródła.

„Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem powiedział, że zawieszenie rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie jest możliwe tylko wtedy, gdy Kijów zaprzestanie działań wojennych i spełni żądania Moskwy” – czytamy w oświadczeniu. „Władimir Putin poinformował o przebiegu wojskowej operacji specjalnej obrony Donbasu, nakreślił podstawowe podejścia i oceny w tym kontekście, szczegółowo wyjaśnił główne cele i stawiane przed nimi zadania. Podkreślono, że operacja specjalna przebiega zgodnie z planem i w zgodnie z harmonogramem”. Jednocześnie rosyjskie siły zbrojne robią wszystko, co możliwe, aby ratować życie i zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej, precyzyjne ataki są przeprowadzane wyłącznie na obiekty infrastruktury wojskowej”.

Prezydent Turcji zapewnił, że będzie prowadził starania w celu przeprowadzenia negocjacji. „Prezydent Erdoğan podkreślił znaczenie podjęcia pilnych kroków w celu osiągnięcia zawieszenia broni, otwarcia korytarzy humanitarnych i podpisania porozumienia pokojowego” – głosi komunikat strony tureckiej. „Oświadczając, że jest w stałym kontakcie ze stroną ukraińską i innymi krajami, prezydent Erdoğan zapowiedział, że będzie kontynuował starania o przeprowadzenie kompleksowych negocjacji i osiągnięcie wyniku”.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, trzecia runda negocjacji odbędzie się w poniedziałek, 7 marca br. Dawyd Arachamia powiadomił o tym we wpisie na Twitterze. Jakiś czas przed tym poinformował, że strona ukraińska zaproponowała Rosjanom termin 7 marca br. i czeka na potwierdzenie z ich strony. Wcześniej inny członek delegacji ukraińskiej, doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy, Mychajło Podoliak mówił, że rozmowy mogą odbyć się w obecny weekend.

Jak pisaliśmy w czwartek, podczas drugiej rundy rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją osiągnięto porozumienie w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych, zasadniczo do ewakuacji ludności z Mariupola i Wołnowachy oraz ogłoszenia miejscowych rozejmów w czasie funkcjonowania korytarzy. W pozostałych kwestiach porozumienia nie osiągnięto. Strona ukraińska wcześniej wyznaczyła trzy cele rozmów: niezwłoczne wstrzymanie ognia, zawarcie rozejmu oraz utworzenie korytarzy humanitarnych.

Jak podawaliśmy, czwartkowe rozmowy odbywały się na Białorusi w Puszczy Białowieskiej. Poprzednia runda rozmów odbyła się 28 lutego na granicy ukraińsko-rosyjskiej i nie przyniosła żadnego porozumienia.

Według doradcy szefa Biura Prezydenta Ukrainy, Ołeksija Arestowycza, podczas negocjacji strona rosyjska stopniowo obniża stawiane Ukraińcom warunki, m.in. dotyczące denazyfikacji państwa czy jego statusu pozablokowego. „Oni przestali mówić o denazyfikacji i tak dalej… Tematu pozablokowego statusu [Ukrainy – red.] nawet nie bardzo wałkowali. Chodziło o niedopuszczenie do rozmieszczenia na Ukrainie specyficznych rodzajów broni ofensywnej” – powiedział Arestowycz. Jego zdaniem, takie obniżanie, w jego ocenie, wymagań przez Rosjan miałoby świadczyć o tym, że Rosja rozumie, iż nie zdoła osiągnąć założonych celów politycznych środkami wojskowymi.

Kresy.pl/Ukraińska Prawda/Ria.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply