Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zostanie skierowany przez rząd do Sejmu, tak, by ten zajął się nim na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu – oświadczył w niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller. Projekt przewiduje m.in. szczególne zasady legalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji.

Rzecznik rządu poinformował w czasie konferencji prasowej, że projekt specustawy “w niedzielę lub poniedziałek będzie przyjęty przez rząd”. Przekazał, że projekt zostanie skierowany na najbliższe posiedzenie Sejmu, które rozpoczyna się we wtorek. “Na tym posiedzeniu chcemy te prace zakończyć” – powiedział, cytowany przez PAP. “Mamy deklarację ze strony Senatu, że zajmie się nią niezwłocznie” – dodał.

Projekt przewiduje szczególne zasady legalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji. Określi także m.in. szczególne zasady powierzenia pracy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają legalnie w Polsce, oraz przedłużania okresów ich legalnego pobytu w Polsce i wydanych im dokumentów. Projekt wprowadzi też m.in. regulacje w zakresie kształcenia, opieki i wychowania dzieci oraz uczniów będących obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w opisywanym zakresie.

Straż Graniczna poinformowała, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę, do Polski przyjechało przyjechał 922,4 tys. osób. W sobotę odprawiono aż 129 tysięcy osób. W niedzielę, zaledwie do godziny 7:00 odprawiono 39,8 tysięcy osób.

W piątek na antenie stacji Polsat News premier Mateusz Morawiecki mówił o wsparciu państwa dla osób, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Zaznaczył, że rząd chce zamienić to w pomoc systemową i zaproponował ustawę, którą na najbliższym posiedzeniu miałby zająć się Sejm.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply