Podczas drugiej rundy rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją osiągnięto porozumienie w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych oraz ogłoszenia miejscowych rozejmów w czasie funkcjonowania korytarzy. W pozostałych kwestiach porozumienia nie osiągnięto.

Jak podaje Interfax, uczestnik rozmów, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że strony uzgodniły utworzenie korytarzy humanitarnych dla ewakuacji ludności cywilnej. Miejscowo może nastąpić także tymczasowe zawieszenie broni na czas ewakuacji. Korytarze mają służyć także dostarczaniu leków i żywności do miejsc najcięższych walk.

„To znaczy nie wszędzie, ale tylko w tych miejscach, w których będą znajdować się same korytarze humanitarne, będzie można wstrzymać ogień podczas operacji” – powiedział Podolak dziennikarzom w czwartek po zakończeniu rozmów.

Podolak powiedział także, że w najbliższym czasie w celu realizacji tych uzgodnień zostaną zorganizowane specjalne kanały komunikacji oraz stworzone zostaną odpowiednie “procedury logistyczne”.

Ogólnie Podolak oceniał, że podczas rozmów nie udało się uzyskać oczekiwanych rezultatów. Strona ukraińska wcześniej wyznaczyła trzy cele rozmów: niezwłoczne wstrzymanie ognia, zawarcie rozejmu oraz utworzenie korytarzy humanitarnych.

Doradca prezydenta Rosji Władimir Miedinski potwierdzał, że udało się znaleźć wzajemne zrozumienie w niektórych kwestiach. Według niego omawiano trzy bloki zagadnień: kwestie militarne, międzynarodową pomoc humanitarną oraz przyszłe polityczne rozwiązanie konfliktu. To, co udało się uzgodnić, to “kwestia ratowania ludzi, cywilów, którzy znaleźli się w strefie starć militarnych”.

Jak podawaliśmy, czwartkowe rozmowy odbywały się na Białorusi w Puszczy Białowieskiej. Poprzednia runda rozmów odbyła się 28 lutego na granicy ukraińsko-rosyjskiej i nie przyniosła żadnego porozumienia.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply