Rosja jest gotowa kontynuować realizację projektów podobnych do Nord Stream 2 z innymi krajami, powiedział w piątek prezydent Rosji Władimir Putin na posiedzeniu plenarnym Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

Jak poinformowała rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS, Rosja jest gotowa kontynuować realizację projektów podobnych do Nord Stream 2 z innymi krajami, powiedział w piątek prezydent Rosji Władimir Putin na posiedzeniu plenarnym Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

„Jesteśmy gotowi kontynuować realizację podobnych projektów high-tech z naszymi europejskimi i innymi partnerami. Spodziewamy się, że logika obopólnych korzyści nieuchronnie zapanuje nad różnego rodzaju sztucznymi barierami obecnej sytuacji politycznej” – powiedział.

Prezydent oczekuje, że projekty multipartnerskie staną się znaczącym czynnikiem ożywienia, rozwoju światowej gospodarki. „Oczywiście teraz, na etapie ożywienia pokryzysowego, ważne jest nie tylko dotarcie do trwałej trajektorii wzrostu, ale także wykorzystanie otwierających się szans, aby skutecznie rozwijać przewagi konkurencyjne, potencjał naukowy i technologiczny. Niezwykle ważne jest utrzymanie, zacieśnianie więzi biznesowych, inwestycyjnych między krajami. Jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym partnerom za wspólną pracę, która toczy się w czasie pandemii i trudnej sytuacji w stosunkach międzynarodowych” – wyjaśnił Putin.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w piątek zakończenie układania pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2. „Miło mi poinformować, że dziś, dwie i pół godziny temu, pomyślnie zakończono układanie rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2″ – powiedział Putin podczas swojego wystąpienia na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. „Cała praca liniowa, w tym odcinek podmorski, została zakończona. Pozostaje tylko – od strony niemieckiej rura podeszła, od strony rosyjskiej trzeba je podnieść i spawać, to wszystko, ale samo układanie zostało ukończone” – wyjaśniał rosyjski prezydent.

Według niego Gazprom jest gotowy do napełniania gazociągu gazem, który został podany w tym tygodniu do tłoczni Słowianskaja. Putin zaznaczył, że stacja ta jest jedną z najpotężniejszych na świecie i jest punktem startowym nowego gazociągu. Jak mówił, trwają prace nad ułożeniem drugiej nitki gazociągu. Według PAP minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak mówił w czwartek, że do ułożenia pozostało jeszcze około 100 kilometrów rur. Prace te wykonują jednostki Akademik Czerski i Fortuna. Przypomnijmy, że w styczniu br. agencja Bloomberg podawała, że harmonogram prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2 zakładał, że zakończenie budowy pierwszej nitki gazociągu zaplanowano właśnie na czerwiec.

Władimir Putin zapewniał, że projekt gazociągu “spełnia najsurowsze normy środowiskowe i wymagania techniczne”. Rosyjski prezydent deklarował gotowość do realizacji “podobnych wysokotechnologicznych projektów” z partnerami europejskimi i innymi. “Mamy nadzieję, że logika obopólnych korzyści i wzajemnych korzyści nieuchronnie zwycięży nad wszelkiego rodzaju sztucznymi barierami obecnego środowiska politycznego” – uważa Putin.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply