Zełenski: musimy uzupełnić porozumienia mińskie

Wołodymyr Zełenski nie dopuszcza przeprowadzenia wyborów samorządowych w Donbasie, dopóki jego kraj nie odzyska pełnej kontroli nad wschodnią granicą. Prezydent Ukrainy zapowiedział także, że będzie dążyć do uzupełnienia porozumień mińskich nowymi postanowieniami.

Zełenski powiedział, że konieczne jest umieszczenie dodatkowego zapisu w porozumieniach mińskich, ponieważ Ukraina nie dopuszcza oddania kontroli wschodniej granicy przed wyborami samorządowymi, które mają się odbyć w przyszłym roku. “Wiem, że jest to bardzo trudne do wykonania [zmiana porozumień – red.], ale musimy to zrobić” – mówił podczas wystąpienia w talk show w pierwszym kanale telewizji publicznej.

Przeczytaj także: Władze Ukrainy chcą przeprowadzić wybory w całym kraju równocześnie, w tym w Donbasie

Polityk zaznaczył, że od momentu podpisania porozumień w Mińsku minęły cztery lata. “Od tamtej pory wszystko się zmieniło. Chociaż to nie moja ekipa zgodziła się na tamte warunki, to mój rząd musi je wypełnić, ale jestem przekonany, że niektóre postanowienia można zmienić, i że uda się nam to zrobić” – powiedział. “Na pewno nie możemy zgodzić się na przekazanie kontroli nad wschodnią granicą dopiero po wyborach”.

9 grudnia w Paryżu odbyło się spotkanie przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji w celu omówienia sytuacji w Donbasie. Jednym z kluczowych wniosków zawartych w ostatecznym protokole ze spotkania było potwierdzenie, że porozumienia mińskie nadal obowiązują wszystkie strony. Zostały one ustalone w stolicy Białorusi we wrześniu 2014 i lutym 2015 r. i dotyczą zasad rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Przeczytaj także: Co postanowiono w Paryżu? Publikujemy tłumaczenie dokumentu końcowego

Porozumienia zakładają wycofanie z linii frontu oddziałów obu stron, rozbrojenie formacji separatystycznych, przywrócenie kontroli Kijowa na całej długości granicy między Ukrainą i Rosją, przyznanie rejonom kontrolowanym przez separatystów specjalnego statusu administracyjnego. Zostały wynegocjowane w ramach formatu mińskiego łączącego w negocjacjach przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Państwa zobowiązał się także do „pełnego i kompleksowego” zawieszenia broni w Donbasie i wymiany wszystkich jeńców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Inną kluczową decyzją było przyjęcie tzw. „formuły Steinmeiera”, czyli wprowadzenia na niektórych obszarach Donbasu specjalnego statusu administracyjnego w dniu wyborów.

Z kolei miesiąc wcześniej, minister spaw zagranicznych Ukrainy, Wadim Pristajko zapowiedział, że Ukraina może wycofać się z porozumień mińskich. Jak stwierdził, Ukraina może zerwać porozumienia mińskie jeśli kolejne spotkanie w formacie normandzkim nie przyniesie żadnego rezultatu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / unian.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply