Defence Blog cytując serwis Aktuality.sk poinformował, że czeskie haubice samobieżne Goździk zostaną przekazane Ukrainie za pośrednictwem polskiej firmy Wtórplast.

Jak podaje Defence Blog, w Czechach trwają przygotowania do dostawy na Ukrainę haubic samobieżnych 2S1 Goździk. Pojazdy pochodzące ze składów czeskiej armii zostaną wyremontowane przez Czechoslovak Group w Czechach, by później trafić na Ukrainę za pośrednictwem polskiej firmy Wtórplast.

Według służby prasowej Czechoslovak Group samobieżne haubice 2S1 Goździk, które trafią na Ukrainę były wyprodukowane w Polsce i pozostawały w służbie czeskiej armii do początku pierwszej dekady XXI wieku, kiedy zaczęły być wycofywane.

ZOBACZ TAKŻE: Media: Polska broń sprzedana Ukrainie trafiła do Afryki

Rzecznik Czechoslovak Group Andrej Cirtek poinformował, że zgodę na eksport haubic na Ukrainę przez Polskę wydał już odpowiedni czeski organu.

Haubica samobieżna 2S1 Goździk jest wyposażona w armatę kalibru 122 m wraz z systemem wspomagającym ładowanie. Maksymalna szybkość ostrzału to 4-5 strzałów na minutę.

Kresy.pl / defence-blog.com

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. 1000_szabel
  1000_szabel :

  Z wypłacalnością Upainy bywa różnie. Czesi ostrożniejsi. Wolą sprzedać polskiej firmie, niż bezpośrednio na Upainę. Oby Wtórplast był w stanie efektywnie wyegzekwować należność od Upaińców, inaczej może być w czarnej dupie finansowej.

  • jwu
   jwu :

   @1000_szabel Podpisując umowę z Ukraińcami (Wtórplast) już się tam umieścił (czarnej d.pie).A poza tym, Czechom nikt nie zarzuci ,że z ich haubic ostrzeliwano osiedla mieszkaniowe Donbasu.Winą obarczą nie ww.firmę tylko państwo polskie.

   • lp
    lp :

    @jwu Aby tak było to we Wtórplaście musieli by pracować idioci. Zapewne rząd zagwarantował Wtórplastowi płatności a być może nawet jest płatnikiem wprost. Przecież znana jest miłość pisowatych do ukrainy a miłość wymaga poświęceń, co tym łatwiej im przyjdzie, że zapłacą nie z własnej kieszeni lecz okradną Polaków.