Grupa Kontaktowa ds. Donbasu zatwierdziła „formułę Steinmeiera”

Członkowie Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Donbasu pracujący nad propozycjami dotyczącymi normalizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy złożyli we wtorek podpisy pod dokumentem określającym tzw. formułę Steinmeiera. – dowiedziała się rosyjska agencja Interfax. Ukraińską zgodę na „formułę Steinmeiera” potwierdził dzisiaj również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przyjęcie dokumentu otwiera drogę do przeprowadzenia szczytu „normandzkiej czwórki”, który może ostatecznie zatwierdzić porozumienie kończące konflikt w Donbasie.

Według źródeł Interfaxu na spotkaniu grupy kontaktowej w Mińsku strony złożyły podpisy pod dokumentem z tzw. formułą Steinmeiera. Potwierdza to też wypowiedź Wołodymyra Zełenskiego, który oświadczył dzisiaj na briefingu, że ukraińskie władze napisały w liście do specjalnego przedstawiciela OBWE w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Martina Sajdika, iż zgadzają się na tekst „formuły Steinmeiera”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Formuła ta, zaproponowana przez byłego szefa niemieckiego MSZ a obecnie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, przewiduje zmianę ukraińskiej konstytucji tak, by Donbas otrzymał specjalny status, przeprowadzenie tam nowych wyborów i wycofanie rosyjskich wojsk i sprzętu. Zakładała zatem równoczesne wdrożenie warunków porozumień mińskich dotyczących zarówno bezpieczeństwa, jak i kwestii politycznych. Na taką opcję kategorycznie nie zgadzały się poprzednie władze Ukrainy.

Co oznacza ta formuła? To jedno, w zasadzie dwa rozwiązania. Oto one: tymczasowa ustawa (…) znana jako „ustawa o szczególnym statusie Donbasu” zaczyna obowiązywać na stałe pod warunkiem, … gdy tam odbędą się lokalne wybory przeprowadzone zgodnie z konstytucją Ukrainy, a także po publikacji raportu OBWE, że wybory odbyły się zgodnie ze standardami OBWE i międzynarodowymi standardami demokratycznych wyborów – tłumaczył dzisiaj Wołodymyr Zełenski.

Agencja TASS podaje, że Zełenski obiecał wpisanie postanowień „formuły Steinmeiera” do nowej ustawy o szczególnym statusie Donbasu.

Ukraiński prezydent stwierdził, że dzisiaj usunięto ostatnie przeszkody dla przeprowadzenia szczytu „normandzkiej czwórki”, którego data zostanie wkrótce ustalona.

Martin Sajdik, który potwierdził podpisanie „formuły Steinmeiera” agencji Biełta, poinformował również, że uzgodniono wznowienie od 7. października br. wycofania sił przez strony konfliktu w Donbasie na wysokości Petrowskiego i Zołotego.

Trójstronna Grupa Kontaktowa to specjalna grupa przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE, która działa na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

CZYTAJ TAKŻE: Trump na spotkaniu z Zełenskim: mam nadzieję, że spotkacie się z Putinem i rozwiążecie wasz problem

Kresy.pl / Interfax / Ukrinform / TASS / Biełta

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz