Podczas spotkania prezydentów USA i Ukrainy w Nowym Jorku, Donald Trump powiedział, że Niemcy i Francja powinny realnie zaangażować się na rzecz Ukrainy. Wyraził też nadzieję, że Wołodymyrowi Zełenskiemu uda się dogadać z prezydentem Rosji i zakończyć konflikt.

W środę w Nowym Jorku miało miejsce pierwsze spotkanie obecnych prezydentów USA i Ukrainy, Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego. Na początku Zełenski żartobliwie nawiązał do afery związanej z ich lipcową rozmową telefoniczną i ujawnionego stenogramu z tej konwersacji telefonicznej, mówiąc, że lepiej jest rozmawiać przed kamerami, gdy wszystko jest od razu przekazywane, niż przez telefon. Trump wyraził nadzieję, że Ukraina będzie świetnie sobie radzić, m.in. gospodarczo. Zełenski chciał uzyskać od Trumpa zapewnienie, że złoży wizytę na Ukrainie, ale ten uniknął jednoznacznej odpowiedzi. Ukraiński prezydent kontynuował rozmowę wtrącając humorystyczne akcenty. M.in. podziękował Trumpowi za zaproszenie do Waszyngtonu, dodając: „ale obawiam się, że nie podałeś mi daty”, co wyraźnie rozbawiło prezydenta USA i część zebranych.

Prezydent Ukrainy dziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie, podkreślając, że w jego kraju trwają obecnie dwie wojny: jedna z korupcją, „w której wygramy”, a druga w Donbasie. Zaznaczył, że priorytetem jest dla niego jej zakończenie oraz odzyskanie Donbasu i Krymu.

Trump zaznaczył, że Ukraina utraciła Krym za kadencji Baracka Obamy (na co Zełenski wtrącił, że teraz on ma szansę pomóc Ukraińcom), a inne kraje, takie jak Niemcy czy Francja, powinny robić więcej na rzecz Ukrainy. – Myślę, że powinni czuć się trochę winni za to, że nie robią tego, co powinni – powiedział amerykański prezydent, zapewniając, że będzie o tym rozmawiał z liderami krajów europejskich. Zełenski uważa, że wspólne wysiłki krajów Unii Europejskiej i USA mogą pomóc w zakończeniu wojny na wschodzie kraju. Podkreślił też, że Ukraina nie oczekuje i nie chce pomocy, ale wsparcia. – Jesteśmy największym krajem w Europie, ale chcielibyśmy być najbogatszym.

Prezydent USA zwrócił uwagę na „świetny” sektor produkcyjny na Ukrainie i jego zdaniem oba kraje powinny zwiększyć wzajemną wymianę handlową. Zaznaczył też, że „w ostatnim czasie” Ukraina zrobiła postępy w relacjach z Rosją. – Róbcie tak dalej. Dobrze byłoby zakończyć tę całą… katastrofę – powiedział Trump.

Prezydent Ukrainy podkreślał, że teraz w jego kraju zmieniła się ekipa rządząca, która zamierza wprowadzać kolejno kilkadziesiąt przygotowanych ustaw, dotyczących m.in. sprzedaży ziemi czy „wielkiej prywatyzacji”.

Zełenski pytany o to, czy był naciskany przez Trumpa podczas lipcowej rozmowy telefonicznej odparł: – Myślę, że wszystko przeczytaliście. Zaznaczył, że nie chce być wciągany w kwestie dotyczące wyborów prezydenckich w USA. – Mieliśmy dobrą rozmowę telefoniczną, moim zdaniem była normalna, rozmawialiśmy na kilka tematów i myślę (…), że nikt na mnie nie naciskał.

Trump wyraził też wiarę, że Zełenskiemu uda się zwalczyć korupcję na Ukrainie. Mówił też, że w rozmowie chodziło mu o tę kwestię. Później podkreślał, że Hunter Biden dopuszczał się na Ukrainie korupcji i uważa za bardzo złe to, że nie poniósł za to konsekwencji. Odpowiadając na pytania zaznaczył, że kiedy mówił o większym zaangażowaniu Francji i Niemiec na rzecz Ukrainy, miał na myśli głównie pieniądze. – Daliśmy mnóstwo pieniędzy – powiedział Trump. – Dałem wam niszczyciele czołgów [systemy Javelin- red.], gdy mówiąc szczerze prezydent Obama wysyłała wam poduszki i prześcieradła – dodał, zwracając się do Zełenskiego.

– Mam nadzieję, że Rosja… Naprawdę wierzę, że prezydent Putin chciałby coś zrobić. Mam nadzieję, że spotkacie się z prezydentem Putinem i rozwiążecie swój problem. To byłoby niesamowite osiągnięcie. Wiem, że staracie się to zrobić – mówił Trump. Część komentatorów zwracało uwagę na osobliwy wyraz twarzy Zełenskiego w tym momencie:

Czytaj także: Trump na konferencji z Dudą: mam nadzieję, że Polska będzie mieć wspaniałe relacje z Rosją [+VIDEO]

Ukraiński prezydent powiedział też, że jego strona gotowa do przeprowadzenia śledztwa, a Ukraina jest niezależnym krajem, w którym on nie może na nikogo naciskać. Podkreślał też kompetencje i pełną niezależność nowego prokuratora Rusłana Riaboszapki.

Przeczytaj: Zełenski twierdzi, że Trump na niego nie naciskał

Po rozmowie Zełenski powiedział też, że rozmawiał z Trumpem na temat walki z korupcją. Dodał też, że omawiano sprawę Krymu. Według ukraińskiego prezydenta, Trump wyraził gotowość do pomocy w tej kwestii. Rozmowy dotyczyły również kwestii energetycznych.

CBSN / 112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply