Prognozy zatrudnienia mierzone indeksami koniunktury pierwszy raz od trzech lat spadły poniżej zera, co zapowiada koniec hossy na rynku pracy i możliwość pogorszenia warunków gospodarczych w Polsce – pisze Bankier.pl.

Według portalu Bankier.pl, seria wskaźników koniunktury opartych o ankiety prowadzone wśród przedsiębiorstw pokazuje perspektywę wyraźnego pogorszenia warunków gospodarczych w Polsce.

Portal powołuje się na indeksy koniunktury z danymi za sierpień br., dostępne m.in. za pośrednictwem jednej z aplikacji. Zwraca szczególną uwagę na indeksy pokazujące deklarowane zatrudnienie. Spadek poniżej zera oznacza, że większy odsetek przedsiębiorców spodziewa się redukcji niż wzrostu liczby pracujących.

 

W sierpniu br. w przemyśle indeks ten po raz pierwszy od jesieni 2016 roku spadł właśnie poniżej zera. Podobnie jest w przypadku handlu, przy czym tutaj jest to pierwszy tego rodzaju odczyt od połowy 2015 roku. Znaczny spadek odnotowano też w sektorze transportu, choć tu nie przekroczył on jeszcze poziomu zero. Z kolei w budownictwie odczyty na poziomie ujemnym notowane są już od paru miesięcy.

Jak zaznaczono, „w praktyce korelacja między deklarowanym zatrudnieniem a faktycznym zatrudnieniem nie jest bardzo wysoka”. Portal przypomina takie okresu, jak np. w 2016 roku, w których mimo deklarowania przez firmy redukcji liczby pracowników, dane w ujęciu makro pokazywały wzrosty.

Jednocześnie podkreślono, że „ważny jest nie tyle sam fakt ujemnego odczytu indeksu, co znaczące pogorszenie w ostatnich miesiącach”. Istnieje możliwość, że działające w Polsce firmy nie deklarują zatrudniania nowych ludzi wiedząc o trudnościach, jakie się z tym wiążą. Wiele wskazuje jednak na to, że na deklaracjach ważą również względy popytowe, ponieważ w tym samym bowiem czasie firmy sygnalizują pogorszenie zamówień.

Bankier.pl zaznacza, że przytaczane dane nie wskazują na możliwość jakiego załamania na rynku pracy, z uwagi na niedużą podać rąk do pracy. Podkreślono jednak, że trudno nie zauważyć i nie docenić znaczenia słabych sygnałów w ostatnim czasie.

Przeczytaj: Niemiecki eksport słabnie coraz bardziej

Czytaj również: Dane potwierdzają kryzys w niemieckim przemyśle

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply