Imigranci z Ukrainy prześcignęli Polaków i stali się najliczniejszą grupą narodowościową wśród wszystkich pracowników tymczasowych aktywnych zawodowo w Polsce. Stanowią już ponad połowę tego sektora rynku pracy.

Według serwisu Gratka.pl, w tym roku Ukraińcy prześcignęli Polaków i stali się najliczniejszą grupą narodowościową wśród wszystkich pracowników tymczasowych aktywnych zawodowo w Polsce. Jak wynika z raportu Grupy Progres, imigranci zarobkowi z Ukrainy stanowią tym obszarze rynku pracy już 54 proc. Jeszcze w 2017 roku odsetek Polaków wynosił około 59 proc. Obecnie ukraińskich pracowników tymczasowych jest o ponad 14 proc. więcej niż Polaków zatrudnionych w takiej samej formie.

Według wspomnianego raportu, w ubiegłym roku wśród pracowników tymczasowych, na 100 Polaków przypadało 130 Ukraińców. Rok wcześniej sytuacja była prawie odwrotna, bo na 100 Ukraińców przypadało 150 Polaków. Obecny wzrost dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn z Ukrainy.

Przeczytaj: Polscy pracownicy pod względem płac na trzecim miejscu od końca w UE

 

Pracowników z Ukrainy przybyło też w innych krajach w naszym regionie. Na Litwie są obecnie największą grupę obcokrajowców będących rezydentami. W ubiegłym roku ich liczba wzrosła o 55 proc. Podobnie było wówczas w Estonii, gdzie zanotowano wówczas rekordowy napływ Ukraińców. Ponad 12 tys. ukraińskich obywateli otrzymało wtedy zezwolenie na pracę krótkoterminową i na pobyt stały. Ponadto, Rosja wydała w 2018 roku zezwolenia na pobyt dla 77 tys. Ukraińców. W Czechach są oni największą społecznością obcokrajowców legalnie przebywających w tym kraju, , choć procentowo to tylko nieco ponad 1 procent (117 tys. osób na liczący oficjalnie 10,5 mln ludności kraj).

Raport Grupy Progres pokazuje, że w 2018 roku największe wzrosty imigrantów zarobkowych z Ukrainy odnotowano wśród osób bardzo młodych, poniżej 21 roku życia (o 165 proc. w stosunku do 2017 roku). Tylko w ciągu 12 miesięcy w Polsce przybyło ponad 51 proc. ukraińskich pracowników tymczasowych w wiecu 21 – 40 lat. Zanotowano też wzrosty w grupach 41 – 50 lat (o 43 proc.) i 51 – 60 (28 proc.). Ponadto, szybkiemu wzrostowi liczby pracowników tymczasowych z Ukrainy odpowiadał analogicznie szybki spadek liczby Polaków w tym obszarze. W największym stopniu dotyczyło to przedziału 21 – 30 lat. (spadek o 56 proc.). Ogólnie, w 2018 roku w Polsce tymczasowo pracowało średnio o 43 proc. mniej Polaków niż rok wcześniej.

Przeczytaj: Oferty pracy tylko dla Ukraińców – polscy pracodawcy nie widzą problemu

Według Banku Światowego, w ubiegłym roku przekazy pieniężne od emigrantów zarobkowych stanowiły 13,8 proc. wyników gospodarczych Ukrainy, co pokazuję skalę odpływu ukraińskiej ludności z kraju i tamtejszego rynku pracy w celach zarobkowych.

Niedawno podawaliśmy, że konsul generalny Ukrainy twierdzi, że Polska wydała już Ukraińcom ponad milion dokumentów uprawniających do ubiegania się o polskie obywatelstwo. Należący do niemieckiego właściciela „Dziennik Polski”, wzywa do masowego rozdawania polskiego obywatelstwa Ukraińcom. „Ukraińcy zostaną Polakami. Ilu? Milion, dwa miliony?” – pytał należący do Verlagsgruppe Passau dziennik.

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące cudzoziemców z Polsce. Zgodnie z nimi w zeszłym roku liczba zezwoleń na pracę wydanych cudzoziemcom była pięciokrotnie większa niż na początku rządów PiS. W 2018 roku wydano w Polsce  328,8 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Było to prawie 40% więcej niż w roku 2017 i aż pięciokrotnie więcej niż w roku 2015. Liczba wydanych pozwoleń w stosunku do zeszłego roku wzrosła niemal w całym kraju. Wyjątkiem jest województwo śląskie gdzie liczba wydanych dokumentów tego typu spadła. Według szacunków, w Polsce przebywało na początku tego roku prawie 1,3 mln Ukraińców.

Przeczytaj: Eurostat: Polska w czołówce w UE pod względem legalnej imigracji – szczególnie zarobkowej

Miesiąc temu informowaliśmy, że fala pracowników z Ukrainy nie maleje, a ich liczebność w Polsce ponownie rośnie: w I kwartale br. o ponad 33 tys. osób. Pisał o tym portal Bankier.pl, powołując się na dane ZUS. Na koniec marca w Polsce ubezpieczenie społeczne miało 610 tys. obcokrajowców, z czego ponad 454 tys. to Ukraińcy.

Wcześniej informowaliśmy, że według danych ministerstwa pracy, w ubiegłym roku w statystykach spadła liczba imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Jednak agencje zatrudnienia twierdzą, że napływ Ukraińców wcale nie zmalał, lecz model zatrudniania cudzoziemców zmienia się na długoterminowy.

Gratka.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • Beresteczko1651
      Beresteczko1651 :

      Ten tytuł jest źle sformułowany. Prawidłowo powinien brzmieć:”Ukraińcy zdominowali rynek pracy w tymczasowej Polsce”. Skoro Niemcy nawołują do nadawania ukraińcom polskiego obywatelstwa i twierdzą, że na skutek takiego manewru staną się oni “Polakami” to wiadomo czym to pachnie i w czyim interesie działają polskojęzyczni decydenci zasiedlając Polskę milionami znanych z kolaboracji z Niemcami ukraińców.