Oferty pracy tylko dla Ukraińców – polscy pracodawcy nie widzą problemu

Portal WP.pl opisuje sprawę restauracji w centrum Gorzowa Wielkopolskiego, która oferuje zatrudnienie dla kelnerki lub kelnera – ale tylko z obywatelstwem Ukrainy. Tego rodzaju oferty wcale nie są jednak rzadkością.

Według treści ogłoszenia na restauracji na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim, oferta pracy skierowana jest „dla obywateli Ukrainy”. Pracodawca oferuje przy tym m.in. „dobre wynagrodzenie” na umowę o pracę.

Portal WP.pl skontaktował się w menedżerką restauracji, która zapewnia, że nikogo nie dyskryminuje. Odnośnie samego ogłoszenia twierdzi, że wisi już od około 2 lat. To, że jest ono skierowane to Ukraińców tłumaczy sytuacją na rynku pracy i trudnością w znalezieniu pracownika. Powiedziała, że kiedyś „trzon restauracji” stanowiło kilku Polaków, jednak teraz trzeba korzystać z pracowników ze wschodu. Podkreśla, że to „żadna dyskryminacja”, bo od 25 lat zatrudnia Polaków, Ukraińców, a także Turków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W sprawie krytyczne stanowisko zajął Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze i zaznacza, że oferta pracy nie powinna nikogo wykluczać ani dyskryminować.

– Oferta pracy powinna być wolna od wymagań naruszających zasadę równego traktowania w zatrudnieniu – powiedziała WP.pl Barbara Babicz z OIP. Zwróciła też uwagę, że tego rodzaju praktyki mogą zostać uznane za wykroczenie.

Przeczytaj: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

Portal potwierdza też, że oferty skierowane wyłącznie do Ukraińców nie są żadną rzadkością. Podaje też zrzut ekranu z popularnego serwisu internetowego z ogłoszeniami, na którym „podobnych ofert jest przynajmniej kilkadziesiąt” – większość po polsku, ale też po ukraińsku czy rosyjsku. Dotyczą ofert pracy na rozmaitych stanowiskach: od sprzątaczek i budowlańców po menedżerów czy przedstawicieli handlowych. Są to wyraźnie oferty skierowane wyłącznie do Ukraińców. Niektóre za pensję w wysokości 7,5 tys. zł, inne za płacę minimalną.

Przeczytaj: „SE”: Ukraińcy zarabiają w Polsce więcej od Polaków

Szybka kwerenda przeprowadzona przez portal Kresy.pl dała podobne wyniki:

Jedna z firm z branży budowlanej, która zamieściła taką ofertę w rozmowie z WP.pl zapewnia, że nikogo nie dyskryminuje, a powodem jest coraz mniejsza liczba Polaków na rynku pracy oraz ich rosnące wymagania płacowe. Przedstawiciel firmy twierdzi, że jeśli jakiś Polak zgodziłby się na proponowane warunki, to by go zatrudnił. Na pytanie, dlaczego w ogłoszeniu napisano „praca dla Ukraińca” odpowiada, że „Ukraińcy najczęściej wpisują takie hasło w wyszukiwarkę, poszukując zatrudnienia, więc obu stronom jest po prostu łatwiej”.

Przeczytaj: „Rzeczpospolita”: Ukraińcy nie chcą do Niemiec – wolą pracować i zostać w Polsce na dłużej

Czytaj również: Związkowcy: już nawet Ukraińcy nie chcą pracować w Biedronce

wp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz