Ukraińcy pracujący w Polsce zarabiają więcej od Polaków – twierdzi dział biznesowy „Super Ekspressu” po porównaniu zarobków ukraińskich gastarbeiterów z zarobkami Polaków wykonujących pracę fizyczną.

Super Biznes opublikował w czwartek artykuł, w którym przywołał wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak oraz wyniki badań Barometru Imigracji Zarobkowej za rok 2018. Wynika z nich, że co czwarty Ukrainiec zarabia w Polsce poniżej 2,5 tys. złotych netto. Pomiędzy 2,5 a 3 tys. złotych na rękę zarabia ponad 60 proc. pracowników zza Buga. Jedynie 15 proc. zarabia więcej niż 3 tysiące złotych netto za miesiąc pracy.

Jednocześnie polski pracownik fizyczny w tym samym okresie zarabiał na starcie 1,5 tys. złotych netto. Na zarobek 2,5 tys. mogli liczyć bardziej doświadczeni pracownicy z Polski. 3,5 tysiąca netto otrzymywali tylko nieliczni najlepsi pracownicy. „Oznacza to, że przy takiej pracy imigranci ze wschodu mogą liczyć na wyższe zarobki niż Polacy.” – stwierdził Super Biznes zakładając, że Ukraińcy podejmują w Polsce głównie pracę fizyczną.

Gazeta przypomniała, że ukraińscy pracownicy mogą liczyć w Polsce na dodatkowe świadczenia ze strony pracodawców. Prawie połowa ma zapewnione mieszkanie a jedna trzecia posiłki, dojazd do pracy oraz internet. Niemal co siódmy dostał od pracodawcy telefon; co dziesiąty ma zapewnioną pomoc w załatwianiu różnych formalności. Tylko co piąty nie otrzymuje żadnych benefitów.

Michał Wasilewski z Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest zdania, że Ukraińcy zarabiają więcej od Polaków, ponieważ „mają często większą kulturę pracy”. W rozmowie z Super Biznesem Wasilewski twierdził, że Ukraińcy przestrzegają w pracy przepisów, podczas gdy Polaków ponosi „ułańska fantazja”. Gazeta przywołała też badania mówiące, że ponad połowa pracodawców uważa, że ukraińscy pracownicy są tak samo wartościowi, co Polacy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Jachira: powinniśmy całować Ukraińców po rękach [+VIDEO]

Kresy.pl / superbiz.se.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    UczSieHistorii :

    To prawda, ale to też dlatego, że więcej pracują, Ukry np. przy zbiorach potrafią pracować od samego rana do wieczora ponieważ i tak nie mają co zrobić bo przyjechali tutaj tylko po kasę aby zarobić, druga sprawa, że jak nikt nie patrzy to pierdzielą pracę w sumie tak samo jak i my Polacy, wiem to z doświadczenia. Trzecia sprawa jest taka, że konflikt Polsko- ukraiński to tylko kwestia czasu być może sprowokowana przez żydów i masonów i pójdzie tutaj na grubo.