Ukraińcy pracujący w Polsce zarabiają więcej od Polaków – twierdzi dział biznesowy „Super Ekspressu” po porównaniu zarobków ukraińskich gastarbeiterów z zarobkami Polaków wykonujących pracę fizyczną.

Super Biznes opublikował w czwartek artykuł, w którym przywołał wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak oraz wyniki badań Barometru Imigracji Zarobkowej za rok 2018. Wynika z nich, że co czwarty Ukrainiec zarabia w Polsce poniżej 2,5 tys. złotych netto. Pomiędzy 2,5 a 3 tys. złotych na rękę zarabia ponad 60 proc. pracowników zza Buga. Jedynie 15 proc. zarabia więcej niż 3 tysiące złotych netto za miesiąc pracy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6558.82 PLN    (29.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jednocześnie polski pracownik fizyczny w tym samym okresie zarabiał na starcie 1,5 tys. złotych netto. Na zarobek 2,5 tys. mogli liczyć bardziej doświadczeni pracownicy z Polski. 3,5 tysiąca netto otrzymywali tylko nieliczni najlepsi pracownicy. „Oznacza to, że przy takiej pracy imigranci ze wschodu mogą liczyć na wyższe zarobki niż Polacy.” – stwierdził Super Biznes zakładając, że Ukraińcy podejmują w Polsce głównie pracę fizyczną.

Gazeta przypomniała, że ukraińscy pracownicy mogą liczyć w Polsce na dodatkowe świadczenia ze strony pracodawców. Prawie połowa ma zapewnione mieszkanie a jedna trzecia posiłki, dojazd do pracy oraz internet. Niemal co siódmy dostał od pracodawcy telefon; co dziesiąty ma zapewnioną pomoc w załatwianiu różnych formalności. Tylko co piąty nie otrzymuje żadnych benefitów.

Michał Wasilewski z Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest zdania, że Ukraińcy zarabiają więcej od Polaków, ponieważ „mają często większą kulturę pracy”. W rozmowie z Super Biznesem Wasilewski twierdził, że Ukraińcy przestrzegają w pracy przepisów, podczas gdy Polaków ponosi „ułańska fantazja”. Gazeta przywołała też badania mówiące, że ponad połowa pracodawców uważa, że ukraińscy pracownicy są tak samo wartościowi, co Polacy.

CZYTAJ TAKŻE: Jachira: powinniśmy całować Ukraińców po rękach [+VIDEO]

Kresy.pl / superbiz.se.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. UczSieHistorii
    UczSieHistorii :

    To prawda, ale to też dlatego, że więcej pracują, Ukry np. przy zbiorach potrafią pracować od samego rana do wieczora ponieważ i tak nie mają co zrobić bo przyjechali tutaj tylko po kasę aby zarobić, druga sprawa, że jak nikt nie patrzy to pierdzielą pracę w sumie tak samo jak i my Polacy, wiem to z doświadczenia. Trzecia sprawa jest taka, że konflikt Polsko- ukraiński to tylko kwestia czasu być może sprowokowana przez żydów i masonów i pójdzie tutaj na grubo.