Według obliczeń firmy Selectivv w styczniu 2019 roku w Polsce przebywało prawie 1,3 mln migrantów z Ukrainy. Obliczenia zostały oparte na danych pochodzących od operatorów telekomunikacyjnych. – napisała w czwartek Gazeta Wyborcza.

Obliczenie, ilu Ukraińców przebywa w Polsce, do tej pory nastręczało niemałych trudności. Pewnych informacji dostarczały dane o liczbie wydanych wiz, pozwoleń na pracę, zgodach na pobyt czasowy i stały lub liczbie Ukraińców ubezpieczonych w ZUS, jednak nie dawały one pełnego obrazu. Informacje te nie uwzględniały np. powrotów Ukraińców do swojego kraju, a z drugiej strony nie obejmowały osób pracujących na czarno. Nikt do końca nie wiedział, ilu Ukraińców rzeczywiście przebywa w Polsce.

PRZECZYTAJ: PiS kłamie – rząd zupełnie nie kontroluje imigracji do Polski

Firma Selectivv zajmująca się badaniem zwyczajów i zachowań właścicieli komórek opracowała metodologię pozwalającą na wychwycenie z grona klientów polskich sieci komórkowych osób, które z dużą pewnością pochodzą z Ukrainy. Za takie uznano osoby, które miały na smartfonie ustawiony język ukraiński lub rosyjski i przynajmniej raz w roku próbowały połączyć się z ukraińską siecią komórkową. Takich osób w Polsce w styczniu br. było 1 mln 270 tys. 398. Zdaniem prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego cytowanego przez GW, są to dane bardzo prawdopodobne, pokrywające się z niektórymi dotychczasowymi szacunkami.

Jak wynika z artykułu GW, ukraińskich migrantów może być w Polsce w rzeczywistości więcej, ponieważ obliczenia nie uwzględniają osób nie posiadających komórek (np. dzieci) i nie kontaktujących się telefonicznie z Ukrainą.

Analizy Selectivv dostarczyły również informacji, jak dużo Ukrainek przebywających w Polsce może planować urodzenie dziecka. Dzięki temu, że 700 tys. z 1,27 mln osób uznanych za Ukraińców korzystało z aplikacji gromadzących więcej danych o użytkownikach, ustalono, że w tej grupie 12 proc. kobiet w wieku rozrodczym korzystało z aplikacji do planowania ciąży. Odsetek ten był prawie 3 razy wyższy niż rok temu. Zdaniem prof. Szukalskiego może to oznaczać, że sytuacja zawodowa i zarobkowa Ukrainek w Polsce stabilizuje się. Nie wiadomo jednak, czy myślą one o urodzeniu dziecka w Polsce czy na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: 500+ dla imigrantów z Ukrainy. „Rz”: opłaca się im sprowadzać do Polski całe rodziny

Dane, z których korzystała firma Selectivv, są całkowicie anonimowe. Firma nie znała tożsamości użytkowników ani ich numerów telefonów a jedynie numer porządkowy przypisany przez operatora. Najwięcej Ukraińców korzystało w Polsce z ofert T-Mobile (37 proc.) i Play (40 proc.). Sieci te mają w swojej ofercie propozycje kierowane do Ukraińców.

CZYTAJ TAKŻE: „Ukraiński Lublin”. Aktywiści nawołują Polaków do nauki ukraińskiego

Kresy.pl / wyborcza.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. KazimierzS
  KazimierzS :

  Poza tym w styczniu jest NAJMNIEJ pracowników sezonowych czy budowlanych z całego roku. Poza tym bardzo wiele osób ustawia sobie menu w telefonie w języku polskim – jest to normalne gdy człowiek chce się szybko uczyć danego języka.
  Mimo wszystko dane mieszczą się ogólnie w dotychczasowych szacunkach, acz bliżej jednak dolnych widełek. Moim zdaniem wskazuje to także, że bardzo wielu jest już za Odrą – przede wszystkim „na podstawie” polskiej wizy, także bezwizowo, w każdym bądź razie w ponad 90% przypadków, nielegalnie.

 2. franciszekk
  franciszekk :

  My im różne przyjazne udogodnienia i życzliwość w Polsce oraz tzw. pożyczki państwowe dla Ukrainy – bez zwrotne a oni w zamian u siebie w ramach tzw. uhonorowania nas POwiesili na elewacji polskiej szkoły we Lwowie POpiersie jednego największych krwawych rzeźników Polaków – tzw. hieroja!
  Te ich tzw. HIEROJE byli PO napaści na państwo polskie – II RP najpierw przez hitlerowskie Niemcy, potem stalinowskie ZSRR jako kolejni trzeci masakrujący cywilną ludność państwa II RP!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie