Według obliczeń Dziennika Gazeta Prawna na podstawie danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2018 roku do Polski przyjechała rekordowa liczba 1,4-1,5 mln zagranicznych pracowników. Gwałtownie rośnie także liczba zezwoleń na pracę wydawanych dla Azjatów.

Jak napisał w czwartek DGP, szacunki MRPiPS mówią o 1,1 mln gastarbeiterów, którzy przyjechali do Polski na podstawie oświadczeń. Do tej liczby należy dodać cudzoziemców, którzy podjęli pracę na podstawie zezwolenia na pracę, w tym sezonową. Szacunkowo daje to liczbę 1,4-1,5 mln cudzoziemców, którzy w 2018 roku rozpoczęli pracę w Polsce. Jak stwierdził DGP, “jeszcze nigdy polskiego rynku pracy nie zasiliło tylu cudzoziemców co w ubiegłym roku”.

Dokładnej liczby przybyszów z zagranicy nikt nie zna, ponieważ nie wszystkie oświadczenia bądź zezwolenia są wykorzystywane. W 2018 roku zgłoszono 1,6 mln oświadczeń (o 200 tys. mniej niż w 2017 roku, lecz wpływ na to miała zmiana przepisów). Wzrosła natomiast o prawie 40 proc. liczba zezwoleń sięgając prawie 329 tysięcy.

Jak pisze DGP, wśród emigrantów zarobkowych dominują Ukraińcy, którzy w 2018 r. otrzymali ponad 70 proc. zezwoleń, choć ich udział spada na rzecz przybyszów z Azji. W ubiegłym roku Azjaci otrzymali ponad 50 tys. zezwoleń na pracę w Polsce, co stanowi ponad 2,5-krotny wzrost. Dominują wśród nich Napalczycy (20 tys. zezwoleń), Hindusi, Azerowie, Uzbecy, Filipińczycy, Chińczycy, Wietnamczycy, Pakistańczycy, Tadżykowie, Kazachowie, Kirgizi oraz obywatele Korei Południowej i Bangladeszu. Jednak według GDP w przypadku Azjatów większość z nich nie może podjąć pracy w Polsce pomimo posiadania zezwoleń, ponieważ polskie konsulaty nie radzą sobie z wystawianiem tak dużej liczby wiz. Dziennik twierdzi, że jedynie 10-20 proc. obywateli Nepalu, Bangladeszu czy Indii wykorzystuje posiadane zezwolenia.

DGP podało również dane mówiące, że drugi miesiąc z rzędu spadła liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS. Może być to sygnał świadczący o początku odpływu ukraińskich pracowników z Polski. Opinie ekspertów w tej kwestii są jednak podzielone i jest zbyt wcześnie, by mówić o zmianie trendu.

CZYTAJ TAKŻE: Eurostat: Polska w czołówce w UE pod względem legalnej imigracji, szczególnie zarobkowej

Kresy.pl / DGP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply