Już niemal co dziesiąta firma zakładana w Polsce w pierwszym półroczu br. była ukraińska, a Ukraińcy założyli ich w tym czasie blisko 14 tys., czyli niemal tyle, ile w całym 2022 roku. Tak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jak wynika z danych zebranych przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), które opublikował portal „Business Insider”, w pierwszym półroczu 2023 roku powstało w Polsce 13,9 tys. ukraińskich firm. To niemal tyle, ile w całym poprzednim roku. Ponadto, już niemal co dziesiąta zakładana w naszym kraju firma była ukraińska.
Dla porównania, w 2022 roku Ukraińcy założyli w Polsce blisko 16 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, stanowiących 6 proc. wszystkich założonych w zeszłym roku działalności.
Łącznie, od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej do końca czerwca br. w bazie CEIDG zarejestrowano 29,4 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych. Pod względem branż, dominują: budownictwo, informacja i komunikacja oraz usługi.
PIE podał, że w styczniu 2022 roku, niedługo przed rosyjską inwazją na Ukrainę, obywatele tego kraju otworzyli w Polsce 188 działalności gospodarczych. W kolejnym miesiącu liczba była podobna. Po wybuchu wojny sytuacja diametralnie się zmieniła. W kwietniu 2022 r. w porównaniu do marca liczba ukraińskich firm wzrosła niemal trzykrotnie. Z kolei od maja ubiegłego roku co miesiąc rejestrowano nie mniej niż 1 tys. nowych firm. Pewien spadek dynamiki odnotowano jesienią.
„Od początku 2023 r. co miesiąc obserwujemy powstawanie ponad 2 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Ukraińskie firmy stanowiły w pierwszym półroczu 2023 r. 67 proc. wszystkich nowych zagranicznych działalności gospodarczych i 10 proc. wszystkich zakładanych w tym czasie JDG” – podkreśliła w analizie PIE Katarzyna Dębkowska. Zaznacza też, że tempo zakładania w Polsce firm przez Ukraińców nie spada:
„Nie można tego zjawiska określić jako zryw po wybuchu wojny. Firmy nadal się zakładają, prowadzą w Polsce działalność i nie obserwujemy ich masowego likwidowania”.
Z analizy Instytutu wynika też, że właścicielami 61 proc. zagranicznych jednoosobowych działalności gospodarczych zarejestrowanych od stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r. są obywatele Ukrainy. W pierwszej połowie tego roku było to już prawie 67 proc.
Według Aleksandry Wejt-Knyżewskiej (PIE), 23 proc. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych to firmy budowlane, 18 proc. działa w sekcji informacja i komunikacja, a 14 proc. prowadzi pozostałą działalność usługową (to w zdecydowanej większości fryzjerzy i kosmetyczki). Wśród 7,2 tys. funkcjonujących w Polsce firm budowlanych przeważają te, które zajmują się wykonywaniem robót wykończeniowych (29 proc.) oraz robót budowalnych związanych ze wznoszeniem budynków (18 proc.). Natomiast na 5,5 tys. firm z sekcji informatyka i komunikacja 77 proc. zajmuje się działalnością związaną z oprogramowaniem.
Jak podano, większość ukraińskich JDG działa na Mazowszu (24 proc.), a także w woj. dolnośląskim (15 proc.), małopolskim (13 proc.) i pomorskim (11 proc.).
W 2022 roku i w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zamknięto 933 firmy – około 3 proc. wszystkich założonych w tym czasie ukraińskich działalności.
Przypomnijmy, że na początku roku w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wskazano, iż od stycznia do września 2022 r. w Polsce powstało niemal 14 tys. ukraińskich firm. Około 54 procent spółek zakładanych przez cudzoziemców jako właścicieli miało obywateli Ukrainy. Większość z nich chce działać w Polsce po zakończeniu wojny.
businessinsider.com.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!