Według informacji Straży Granicznej, agencja outrsourcingu pracowników prowadzona przez obywatela Ukrainy doprowadziła do nielegalnego zatrudnienia w Małopolsce kilkudziesięciu jego rodaków.

27 września Straż Graniczna poinformowała o zatrzymaniu na terenie Małopolski 9 obywateli Ukrainy, którzy pracowali nielegalnie w jednej z małopolskich firm. Funkcjonariusze przeprowadzali kontrolę tej firmy sektora spożywczego w trakcie której wykryli łamanie prawa. Okazało się, że za pośrednictwem firmy „ze wschodniej Polski”, jak napisano na stronie internetowej SG, małopolskie przedsiębiorstwo korzystało z nielegalnej pracy 29 imigrantów z Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Agencja outsourcingowa, która zapewniła nielegalnych pracowników z Ukrainy należy do innego przebywającego w Polsce obywatela Ukrainy. „Co ciekawe, agencja ta na swojej stronie internetowej zapewnia, że oferuje pomoc firmom, które nie mają czasu, ani doświadczenia w uzyskaniu niezbędnych dokumentów do legalnego zatrudnienia cudzoziemców” – relacjonuje Straż Graniczna.

Postępowanie administracyjne wobec firmy prowadzi w tej sprawie komendant placówki Straży Granicznej w Tarnowie. Wobec 9 zatrzymanych Ukraińców wydano decyzje administracyjne zobowiązujące ich do opuszczenia terytorium Polski i zakazujące im wjazdu na terytorium państw strefy Schengen przez okres jednego roku. Natomiast sprawy 20 Ukraińców, którzy byli nieobecni w pracy w czasie kontroli SG zostały skierowane do sądu. Wniosek do sądu złożono także przeciwko Ukraińcowi, właścicielowi agencji pracy tymczasowej.

Według danych ZUS, na koniec marca br. ubezpieczeniami społecznymi było w Polsce objętych 610 tys. cudzoziemców, z czego 3/4 stanowili Ukraińcy (454,6 tys.). Łącznie z Białorusinami (36,2 tys.) stanowili oni 80 proc. ogółu ubezpieczonych. Trzecie miejsce zajęli przybysze z Mołdawii (8,9 tys.), a czwarte z Gruzji (8,2 tys.). Liczba imigrantów zarobkowych z tego ostatniego kraje w ostatnim czasie bardzo szybko rośnie. W przypadku zatrudniania cudzoziemców na podstawie oświadczenia pracodawcy (umożliwia zatrudnienie na okres 6 miesięcy) liczba przekroczyła milion.

Przeczytaj: DGP: składki Ukraińców ratują ZUS. Dr Mech: to bardzo mylące informacje

Czytaj także: Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

Wcześniej informowaliśmy, że według danych ministerstwa pracy, w ubiegłym roku w statystykach spadła liczba imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Jednak agencje zatrudnienia twierdzą, że napływ Ukraińców wcale nie zmalał, lecz model zatrudniania cudzoziemców zmienia się na długoterminowy.

Przeczytaj: 500+ dla imigrantów z Ukrainy. „Rz”: opłaca się im sprowadzać do Polski całe rodziny

strazgraniczna.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    „Wobec 9 zatrzymanych Ukraińców wydano decyzje administracyjne ZOBOWIĄZUJĄCE ich do opuszczenia terytorium Polski i zakazujące im wjazdu na terytorium państw strefy Schengen przez okres jednego roku.” Co tzn zobowiązujące? dobrowolny wyjazd,czy odstawienie na ich koszt do granicy tą dziewiątkę?