Fala pracowników z Ukrainy nie maleje, a ich liczebność w Polsce ponownie rośnie: w I kwartale br. o ponad 33 tys. osób – informuje portal Bankier.pl, powołując się na dane ZUS. Na koniec marca w Polsce ubezpieczenie społeczne miało 610 tys. obcokrajowców, z czego ponad 454 tys. to Ukraińcy.

Jak podaje portal Bankier.pl, po niespodziewanym spadku liczby Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w IV kwartale ubiegłego roku, w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku liczba ta ponownie wzrosła.

Łącznie w I kwartale br. liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS wzrosła o 39 995 osób. Ponad 80 proc. z nich stanowili Ukraińcy (33 841 osób). Ponadto, przybyło też nieco ponad 2 tys. ubezpieczonych w Zakładzie Białorusinów, a także ponad tysiąc Mołdawian oraz Gruzinów.

 

Przeczytaj: Eurostat: Polska w czołówce w UE pod względem legalnej imigracji – szczególnie zarobkowej

Czytaj także: Bosak o masowej imigracji do Polski – „Prowadzi do powstania państwa wielonarodowego”

Według danych ZUS, na koniec marca br. ubezpieczeniami społecznymi było w Polsce objętych 610 tys. cudzoziemców, z czego 3/4 stanowili Ukraińcy (454,6 tys.). Łącznie z Białorusinami (36,2 tys.) stanowili oni 80 proc. ogółu ubezpieczonych. Trzecie miejsce zajęli przybysze z Mołdawii (8,9 tys.), a czwarte z Gruzji (8,2 tys.). Liczba imigrantów zarobkowych z tego ostatniego kraje w ostatnim czasie bardzo szybko rośnie.

Przeczytaj: DGP: składki Ukraińców ratują ZUS. Dr Mech: to bardzo mylące informacje

Czytaj także: Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

Wcześniej informowaliśmy, że według danych ministerstwa pracy, w ubiegłym roku w statystykach spadła liczba imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Jednak agencje zatrudnienia twierdzą, że napływ Ukraińców wcale nie zmalał, lecz model zatrudniania cudzoziemców zmienia się na długoterminowy.

Przeczytaj: 500+ dla imigrantów z Ukrainy. „Rz”: opłaca się im sprowadzać do Polski całe rodziny

Pisaliśmy również, że rząd PiS tak napisał ustawę o tzw. trzynastej emeryturze Kaczyńskiego, że jednorazowe świadczenie otrzymają także tysiące cudzoziemców – w tym ci, którzy nawet nie mieszkają w Polsce. Dotyczy to m.in. Ukraińców.

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply