Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące cudzoziemców z Polsce. Zgodnie z nimi w zeszłym roku liczba zezwoleń na pracę wydanych cudzoziemcom była pięciokrotnie większa niż na początku rządów PiS.

W 2018 roku wydano w Polsce  328,8 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Było to prawie 40% więcej niż w roku 2017 i aż pięciokrotnie więcej niż w roku 2015. Liczba wydanych pozwoleń w stosunku do zeszłego roku wzrosła niemal w całym kraju. Wyjątkiem jest województwo śląskie gdzie liczba wydanych dokumentów tego typu spadła.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Najwięcej zezwoleń na pracę cudzoziemca wydano w województwie mazowieckim. Jednak jak zauważa portal Interia napływ obcokrajowców rozkłada się coraz bardziej równomiernie na terenie całego kraju. Jeszcze w 2015 r. na województwo mazowieckie przypadało 49,4% wszystkich wydanych zezwoleń, w zeszłym roku było to 24,2%.

Drugie miejsce pod względem tego rodzaju dokumentów zajęło województwo wielkopolskie, na które przypadło 11,1% wydanych w Polsce zezwoleń na pracę cudzoziemców. Oznacza to dziesięciokrotny wzrost. Nawet w województwach świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim, gdzie liczba wydawanych zezwoleń na pracę cudzoziemców jest najmniejsza, za czasów rządu PiS odnotowano -6-8-krotny wzrost w ich wydawaniu.

Zdecydowaną większość wśród wydanych zezwoleń otrzymali obywatele Ukrainy – 70%. Drugą pod względem liczebności grupą cudzoziemców otrzymujących pozwolenia na pracę byli obywatele odległego Nepalu. W zeszły roku na obywateli tego małego, azjatyckiego kraju przypadło ich aż 6,1%, choć w województwie opolskim proporcja Nepalczyków wyniosła 12,8%. Po 2,5% wydanych zezwoleń wystawiono na obywateli Indii i Bangladeszu. Co ciekawe, w dwóch województwach sąsiadujących z Białorusią – lubelskim i podlaskim, aż 40% zezwoleń na pracę otrzymali imigranci właśnie z tego państwa.

77,2% wydanych zezwoleń wystawiono na mężczyzn.

Liczba cudzoziemców jest w Polsce faktycznie znacznie wyższa niż liczba wydanych pozwoleń na podjęcie pracy. Obywatele państw Partnerstwa Wschodniego i Rosji nie potrzebują bowiem tego rodzaju dokumentu by podejmować pracę przez pół roku. Według szacunków, w Polsce przebywało na początku tego roku prawie 1,3 mln Ukraińców.

Czytaj także: Na progu imigracyjnej katastrofy. Skończymy jak Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy?

interia.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz