W październiku Turcy stanowili największą grupę osób, ubiegających się o azyl w Niemczech. Od początku roku złożyli łącznie 40 tys. wniosków. Największą grupą w skali roku są jednak nadal Syryjczycy – złożyli w tym roku blisko 80 tys. wniosków o azyl.

Portal niemieckiego dziennika Welt podał w sobotę, że o azyl w Niemczech po raz pierwszy od 2014 roku ubiega się więcej Turków, niż Syryjczyków. Tylko w październiku złożyli oni ponad 9 tys. wniosków, od początku roku – 40 tys. – wynika z danych Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF).

Welt zwraca uwagę, że Syryjczycy byli najliczniej reprezentowaną grupą wśród ubiegających się o azyl przez dziewięć lat z rzędu (od 2014 roku do września tego roku). Jednak już w 2022 roku liczba imigrantów z Turcji, szukających azylu, potroiła się w stosunku do poprzedniego roku.

W bieżącym roku ich liczba wzrosła prawie dwukrotnie – od stycznia wpłynęło ponad 40 tys. wniosków o azyl od obywateli Turcji. Dziennik zwraca uwagę, że mają one niewielką szansę na pozytywne rozpatrzenie i przyznanie azylu. Dzieje się tak w zaledwie ok. 15 proc. przypadków.

Przeczytaj: Niemiecka prasa: w Niemczech rozwinęło się islamistyczne społeczeństwo równoległe

W październiku Turcy wyprzedzili Syryjczyków wśród osób ubiegających się o ochronę, lecz Syryjczycy nadal pozostają najliczniejszą grupą – od początku tego roku złożyli oni blisko 80 tys. wniosków o azyl.

Przypomnijmy, że liczba wniosków o azyl w 27 krajach Unii Europejskiej oraz Szwajcarii i Norwegii prawdopodobnie przekroczy w tym roku milion. Byłaby to najwyższa liczba od 2016 roku. Złożono wówczas 1,23 mln wniosków o azyl.

Także Eurostat zwracał uwagę na wzrost liczby wniosków o azyl w krajach Europy. W czerwcu br. 83 385 osób złożyło wnioski o ochronę międzynarodową w krajach Unii Europejskiej. To 25-procentowy wzrost w porównaniu z czerwcem 2022 roku.

Unijna agencja Frontex podała we wrześniu, że w tym roku liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła o 18 proc., zaś szlakiem przez Morze Śródziemne przybyło ich o 96 proc. więcej. W ocenie agencji, presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016.

welt.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply