W środę turecki samolot wielozadaniowy 5. generacji KAAN zaliczył swój dziewiczy lot. Opracowano go w ramach programu TF-X (Turkish Fighter – Experimental).

Prototyp samolotu TF-X KAAN wystartował w środę rano z lotniska położonego 35 km na północny-zachód od Ankary. Lot trwał 11 minut. Miał na celu sprawdzenie działania wszystkich systemów pokładowych. Nagranie lotu opublikował koncern Turkish Aerospace Industries (TAI).

Za sterami maszyny zasiadał pilot doświadczalny Barbaros Demirbaş.

Samolot wystartował w środę wczesnym rankiem i przez krótki czas pozostawał w powietrzu. Myśliwiec wzbił się na wysokość 2 tys. 500 m i osiągnął prędkość 230 węzłów. Następnie wrócił do bazy w pobliżu Ankary.

“To jeden z dumnych dni tureckiego przemysłu obronnego. Nasz rodzimy samolot bojowy KAAN pomyślnie ukończył dziś swój dziewiczy lot” – oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Jak dodał, to “krok milowy” w rozwoju projektu.

Wcześniej maszyna przechodziła testy naziemne.

Ujawnione wcześniej specyfikacje wskazują, że myśliwiec TF-X będzie ma 21 m długości, 14 m rozpiętości skrzydeł i 6 m wysokości.

W grudniu 2022 roku informowaliśmy, że Turcja wybrała amerykański silnik do swojego przyszłego myśliwca TF-X. Według wstępnych szacunków jeden myśliwiec TF-X będzie kosztował 100 milionów dolarów.

Turecki TF-X to projekt myśliwca 5. generacji opracowany przez turecki koncern TAI. W założeniu ma zastąpić produkowane w USA myśliwce F-16. W 2019 roku ówczesny minister obrony Turcji, Nurettin Canikli powiedział, że choć w projekt zaangażowane są inne kraje, w tym Wielka Brytania, to Turcja opracowała projekt tak, żeby ostatecznie nie być zależnym od żadnego kraju czy zagranicznego dostawcy.

Zobacz także: Ukraina zainteresowana tureckimi myśliwcami piątej generacji

dailysabah.com / milmag.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply