Szwedzki rząd podjął decyzję o wydaniu Turcji mężczyzny poszukiwanego za oszustwo. To pierwszy taki przypadek od czasu, gdy Turcja zażądała ekstradycji pewnej liczby osób w zamian za umożliwienie Szwecji formalnego ubiegania się o członkostwo w NATO – podaje agencja Reutera.

Rząd Szwecji poinformował w czwartek o podjęciu decyzji o ekstradycji do Turcji trzydziestokilkulatka poszukiwanego za oszustwa. To pierwszy znany przypadek takiej decyzji po zawarciu przez Finlandię i Szwecją umowy z Turcją znoszącej jej weto odnośnie NATO-wskich aspiracji obu skandynawskich państw.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Turcja cofnęła swoje weto w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO w czerwcu br. po tygodniach napiętych negocjacji, podczas których Ankara oskarżyła Skandynawów o ukrywanie bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

W ramach umowy Turcja przedstawiła Szwecji listę osób do ekstradycji, ale od tego czasu wyrażała frustrację z powodu braku postępów w tej kwestii.

PRZECZYTAJ: Szwecja obiecała Turcji wydać 73 podejrzanych o terroryzm? Szwedzkie media: to taktyka Ankary

Nie jest jasne, czy nazwisko mężczyzny, który zostanie wydany Turcji, widnieje na tureckiej liście. Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Szwecji odmówił komentarzy w tej sprawie.

Szwedzki minister sprawiedliwości Morgan Johansson przekazał agencji Reutera, że ekstradycja trzydziestokilkulatka jest rutynową sprawą. „Osoba, o której mowa, jest obywatelem Turcji i została skazana za przestępstwa oszustwa w Turcji w latach 2013 i 2016” – przekazał Johansson. „Sąd Najwyższy zbadał sprawę jak zwykle i stwierdził, że nie ma przeszkód do ekstradycji” – dodawał minister.

Szwedzki nadawca SVT, który jako pierwszy poinformował o ekstradycji, przekazał, że mężczyzna został skazany w Turcji na 14 lat więzienia za kilka za oszustwa związane z kartami bankowymi.

Mężczyzna, przebywający w Szwecji w areszcie od zeszłego roku, twierdzi, że został niesłusznie skazany, ponieważ przeszedł na chrześcijaństwo, odmówił służby wojskowej i ma kurdyjskie korzenie.

CZYTAJ TAKŻE: Turcja: niemal wszystkie kraje nordyckie to „gniazda terroru”

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz