Po trzech latach Wikipedia jest znów dostępna w Turcji – donosi Bloomberg.

Turecka agencja rządowa odpowiedzialna za technologie internetowe zniosła blokadę Wikipedii po stwierdzeniu Trybunału Konstytucyjnego, że jej utrzymanie godzić będzie w wolność słowa.

Szczegółowe wyjaśnienie orzeczenia sądu zostało opublikowane w środę. Jedni użytkownicy mogą mieć przywrócony dostęp szybciej od innych, zależy to od dostawców usług internetowych.

Turcja zablokowała w 2017 roku w całym kraju dostęp do Wikipedii. Tureckie media podały, że władze wystosowały wcześniej wobec Wikipedii ultimatum – jeśli nie zostaną usunięte wpisy dokonane przez użytkowników „wspierających terroryzm”, strona zostanie zablokowana. Nałożona blokada była konsekwencją braku odpowiedzi serwisu na żądanie władz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Artykuły opublikowane w anglo- i niemieckojęzycznej wersji Wikipedii o Turcji i tureckim prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie zawierały m.in. krytyczną ocenę ustaw antyterrorystycznych wprowadzonych w tym kraju oraz przyjętej w referendum reformy konstytucyjnej. Informowano także o naciskach wywieranych przez władze na media i opozycję.

Turcja blokowała w przeszłości takie serwisy jak Twitter, Facebook czy YouTube, a także wiele antyrządowych stron internetowych. Połowa zgłoszeń dotyczących usunięcia treści na Twitterze pochodzi właśnie z Turcji.

Kresy.pl / Bloomberg
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz