Publiczna rozgłośnia radiowa Danii podała, że wywiad tego państwa wspierał Amerykanów w działaniach, które wywołały skandal w Europie.

Danmarks Radio (DR) dotarła do wyników wewnętrznego śledztwa jakie przeprowadzono w ramach duńskiego wywiadu – FE jeszcze w latach 2014-2015, a które otrzymało kryptonim “Dunhammer”. Według wyników śledztwa amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wykorzystała współpracę z FE  w celu szpiegowania wyższych urzędników w Szwecji, Norwegii, Francji i Niemczech w latach 2012-2014.

Powołując się na relacje dziewięciu osób, które miały dostęp do tajnego raportu FE, Danmarks Radio twierdzi, że wśród inwigilowanych z pomocą duńskiego wywiadu była kanclerz Niemiec Angela Merkel, ówczesny minister spraw zagranicznych a obecnie prezydent Niemiec  Frank-Walter Steinmeier, czy były kandydat na kanclerza z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Peer Steinbruck.

Relacjonująca te informacje za duńskim radiem telewizja Al Jazeera przypomniała, że Dania zarządza kilkoma kluczowymi stacjami podmorskich kabli internetowych do i ze Szwecji, Norwegii, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Jedno ze źródeł DR miało przekazać, że to właśnie dostęp do tych kabli mieć “strategiczną wagę” dla Amerykanów w ich kontaktach z Duńczykami.

Według relacji jakie zebrała duńska rozgłośnia radiowa nawet po zakończeniu postępowania wewnętrznego w ramach duńskich służb specjalnych ich wywiad nie zaprzestał współpracy z Amerykanami, która była przedmiotem postępowania. Dopiero gdy nowa minister obrony Trine Bramsen, która przejęła tekę w czerwcu 2019 roku, została poinformowana o szpiegostwie w sierpniu ubiegłego roku natychmiast zawiesiła szefa wywiadu i trzech innych urzędników.

Bramsen odmówiła komentarza na temat swojego raportu, powiedziała jedynie DR, że „systematyczne podsłuchiwanie bliskich sojuszników jest niedopuszczalne”. Oficjalne czynniki USA odmówiły skomentowania rewelacji duńskiej rozgłośni radiowej. Skomentował je natomiast Edward Snowden, pracownik NSA, który ujawnił fakt masowej inwigilacji przez tę służbę specjalną, który napisał, że obecny prezydent USA Joe Biden był “głęboko zaangażowany” w ten proceder.

Ujawniony przez Snowdena program do elektronicznej inwigilacji został w zeszłym roku uznany przez władze USA uznany za niezgodny z prawem.

aljazeera.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply