Niemiecka partia Trzecia Droga, określana mianem neonazistowskiej, wzywa swoich sympatyków do zorganizowania patroli obywatelskich wzdłuż granicy z Polską. Chodzi o uniemożliwienie nielegalnym migrantom przedostania się do Niemiec.

Jak podają niemieckie media, m.in. dziennik „Berliner Zeitung”, tamtejsza partia Trzecia Droga (Der III Weg), określana mianem neonazistowskiej, wzywa do udziału w obywatelskich patrolach na granicy polsko-niemieckiej w Brandenburgii, w okolicy Gubina, żeby powstrzymać napływ migrantów. Coraz więcej obcokrajowców nielegalnie przedostaje się do Niemiec z terytorium Polski. Są to w znacznej części osoby, które przybyły z Białorusi.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Należy wziąć ze sobą nieprzemakalne ciemne ubrania i buty, latarki czołową i zwykłą oraz ewentualnie noktowizor” – takie instrukcje, według mediów, podała Trzecia Droga swoim sympatykom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

„Berliner Zeitung” pisze, iż „można zakładać, że dojdzie do brutalnych zachowań”, bo „neonaziści mogą próbować stosować tzw. push-back”, czyli wypychanie migrantów z powrotem za granicę.

„Wzorem dla nich są podobne akcje, do których doszło w minionych miesiącach na granicy UE w Chorwacji. Według wielu doniesień zamaskowane osoby biły migrantów przedostających się z Bośni, aby ich powstrzymać” – pisze „Berliner Zeitung”. W rozmowie z tą gazetą, rzecznik niemieckiej policji federalnej potwierdził, że policja przygląda się poczynaniom neonazistów i uzgadnia z miejscowymi władzami i policją działania.

Przeczytaj: Łukaszenko oskarża Polskę i Litwę o przerzucanie imigrantów do Niemiec i Francji

Partia Trzecia Droga została założona w 2013 roku z udziałem byłych działaczy neofaszystowskiej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Opowiada się m.in. za „odbudową Wielkich Niemiec w ich historycznych granicach”, a także za natychmiastowym zaprzestaniem wpuszczania imigrantów do kraju. Partia liczy obecnie około 600 członków. Niemiecki kontrwywiad uznaje partię za ugrupowanie gotowe do przemocy. Podczas niedawnej kampanii wyborczej w Niemczech partia rozwiesiła plakaty wyborcze z hasłem „Powiesić Zielonych!”. Sąd w Monachium nakazał ich usunięcie.

Przypomnijmy, że od sierpnia bieżącego roku ponad 4500 migrantów nielegalnie przybyło nowym szlakiem migracyjnym przez Białoruś, a następnie – Polskę, do Niemiec. Pochodzą oni głównie z Iraku, Syrii, Jemenu, Afganistanu czy Iranu.

Wcześniej pisaliśmy, że szef związku zawodowego policji federalnej Heiko Teggatz ostrzega niemiecki rząd przed kryzysem migracyjnym na granicy, jak w 2015 roku i wzywa do czasowego przywrócenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku października informowaliśmy, że w ośrodku dla imigrantów w Eisenhüttenstadt zaczyna brakować miejsc. Władze ośrodka zdecydowały o prewencyjnym rozstawieniu namiotów.

W ostatnim czasie w sieci pojawiło się wiele nagrań, które przedstawiają próby siłowego przekroczenia polskiej granicy. Na jednym z nich widać grupę obcokrajowców, którzy próbują przedrzeć się przez granicę i przedostać z Białorusi na polskie terytorium, niszcząc przy tym ogrodzenie. Twierdzą, że chcą przedostać się do Niemiec. Przejście blokują polscy funkcjonariusze.

Interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz