Ponad 4300 migrantów nielegalnie przybyło od sierpnia nowym szlakiem migracyjnym przez Białoruś, a następnie – Polskę, do Niemiec – poinformowała w środę agencja DPA. Medium powołuje się na dane policji federalnej. Zjawisko ulega nasileniu. W ciągu pierwszych 11 dni października na polsko-niemieckiej granicy było 1934 takich imigrantów.

Portal Süeddeutsche Zeitung zwraca uwagę, powołując się na agencję DPA, że liczba nielegalnych przekroczeń niemieckiej granicy przez migrantów, którzy korzystają z drogi przez Białoruś i Polskę, gwałtownie wzrasta. Do 11 października, niemiecką granicę nielegalnie przekroczyło 1934 takich osób.

Najczęściej krajem ich pochodzenia jest Irak. Wśród nich są także obywatele Syrii, Jemenu i Jordanii.

Ośrodki dla imigrantów zaczynają się zapełniać.

„Sytuacja nie jest dramatyczna, ale jest trudna” – powiedział szef centrum dla imigrantów w położonym w Brandenburgii przy granicy z Polską Eisenhüttenstadt. Podkreślił, że największym wyzwaniem jest konieczność zapewnienia migrantom niezbędnych warunków sanitarnych w związku z pandemią COVID-19.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że w ośrodku dla imigrantów w Eisenhüttenstadt zaczyna brakować miejsc. Władze ośrodka zdecydowały o prewencyjnym rozstawieniu namiotów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie położonych przy granicy z Polską. Rekordowa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski padła w sobotę. Tego dnia odnotowano 739 takich przypadków.

Zobacz także: SG: służby białoruskie zwożą na granicę kolejne grupy cudzoziemców [+VIDEO]

sueddeutsche.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz