Liczba wniosków o azyl w 27 krajach Unii Europejskiej oraz Szwajcarii i Norwegii prawdopodobnie przekroczy w tym roku milion – podkreśla niemiecki dziennik Die Welt. To najwyższa liczba od 2016 roku.

Niemiecki dziennik Die Welt powołuje się na aktualne dane Agencji UE ds. Azylu (EUAA) z poufnego raportu Komisji Europejskiej. Medium podkreśla we wtorkowym materiale, że liczba wniosków o azyl w 27 krajach Unii Europejskiej oraz Szwajcarii i Norwegii prawdopodobnie przekroczy w tym roku milion.

Byłaby to najwyższa liczba od 2016 roku. Złożono wówczas 1,23 mln wniosków o azyl.

Jak czytamy, w tym roku do początku października w UE, Szwajcarii i Norwegii złożono łącznie 801 459 wniosków o azyl. To najwyższa wartość w porównaniu do analogicznych okresów w poprzednich latach do 2016 roku.

Poufny raport KE wskazuje, że najwyższe wskaźniki odnotowały Łotwa (wzrost o 168 procent) i Estonia (119 procent). To efekt gwałtownego wzrostu nielegalnej imigracji przez Białoruś. Trzecie miejsce zajęły Niemcy – wzrost liczby wniosków o 74 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W przypadku Włoch liczba ta wzrosła o 63 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Procentowy wzrost we Francji wyniósł 37 procent – podkreśla dziennik.

Die Welt podaje, że w Niemczech prawie co trzeci wniosek o azyl złożył Syryjczyk (27 proc.), a następnie migranci z Afganistanu (17 proc.) i Turcji (16 proc.).

Także Eurostat zwracał uwagę na wzrost liczby wniosków o azyl w krajach Europy. W czerwcu br. 83 385 osób złożyło wnioski o ochronę międzynarodową w krajach Unii Europejskiej. To 25-procentowy wzrost w porównaniu z czerwcem 2022 roku.

Unijna agencja Frontex podała we wrześniu, że w tym roku liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła o 18 proc., zaś szlakiem przez Morze Śródziemne przybyło ich o 96 proc. więcej. W ocenie agencji, presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016.

Zobacz także: Coraz więcej uchodźców z Ukrainy w Niemczech, w Polsce coraz mniej

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply